2/22/2018 7:53:23 PM
Почетна
Македонија
Политика
Економија
Крими хроника
Балкан
Свет
Живот
Анализи/Коментари/Ставови
Магазин
Секс
Спорт
верзија за мобилен уред
NetPress на Facebook

Ивановски: Напредуваме во однос на ИКТ како двигател на демократските процеси

26.09.2011 - 13:13:15
Ивановски: Напредуваме во однос на ИКТ како двигател на демократските процеси
Македонија бележи голем напредок во однос на ИКТ како двигател на демократските процеси, сублимирајќи ги последните технолошки достигнувања, е заклучокот на министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски на конференцијата “ИКТ, двигател на демократијата и транспарентноста“.

“Уште еднаш имавме прилика да ги презентираме последните технолошки достигнувања во однос на ИКТ како двигател на демократските процеси во Македонија и можеме да видиме дека одлично напредуваме и покрај тоа што изминативе две три години имаше економска криза во регионот“, истакна Ивановски.

Тој на отворањето на втората конференција за Е-Демократија во Охрид, истакна дека настанот добива големо значење, бидејќи има претставници од 17 земји кои ќе презентираат на кој начин тие користат ИКТ во служба на граѓаните. 

“Како последно постигнување е секако активното вклучување на граѓаните во оценување на администрацијата, а тоа е воведувањето на т.н. Семафор, односно уред кој функционира засега во пет институции, а за скоро време ќе се инсталира и во сите државни институции каде што има шалтер, системот ќе се надгради со дополнителни функции и активно ќе влијае врз евалуацијата на службеникот од другата страна, понатаму ќе има и можност амдинистрацијата да се оценува и преку интернет“, додава Ивановски. 

test

Министерот информираше дека исто така ќе има и можност администрацијата да се оценува и преку апликација на мобилен уред. 

“Имајќи во предвид дека 460 закони беа  донесени преку РИА системот, тоа е систем преку кој граѓаните можат активно да учествуваат во донесување на законите додека се во драфт верзија, а тоа е највисокото ниво на еден демократски систем. Овој систем сега го презедовме во МИОА, па за сите оние закони додека се во изработка граѓаните ќе можат активно да коментираат и учествуаат, па после тоа да премине во Собранието“, додаде Ивановски.

Директорот на центарот за развој на Е-демократија за Југоисточна Европа, Блаж Голоб истакна дека Е-демократијата значи полесен пристап за комуникација меѓу Владите и Парламентите со граѓаните, денеска според него голем проблем претставува дисконекцијата меѓу политичките елити и граѓаните.

“Голем предизвик за владите е со нивните ресурси да ги подобруваат потребите на граѓаните, секогаш од добрите резултати може и подобри.Информатиката е само еден сегмент од развојот на е-демократијата но, секако дека придонесува за развивањето“, додаде Голоб.

Извршниот директор на “Некстсенс“ Васко Кроневски истакна дека активно работи на голем број можности кои доаѓаат од регионот. 

“Се повеќе земјите и од регионот и  од Блискиот исток и од Северна Африка прибегнуваат повеќе кон информатиката како начин да се доближат кон граѓаните. Имаме зголемен интерес од граѓаните и очекуваме дека ќе имаме ногу работисокои може да се пофалиме“, истакна Кроневски.

test

Конференцијата, која е во организација на “Некстсенс“ и Центарот за развиј на Е-Влада од Љубљана, ја опфаќа улогата на информатичката технологија во јакнење на демократијата и транспарентноста на јавните институции со поддршка на Европската унија, Швајцарската агенција за развој и соработка како и националниот демократски институт.
автор: Нетпрес
Македонците, заедно со Русите и Украинците, најчести посетители и потрошувачи во Солун
10. 12.2013 - 16:01:32
категорија: МАКЕДОНИЈА
Училишно советувања за ученици кои имаат многу изостанoци или слаб успех
10. 12.2013 - 14:13:04
категорија: МАКЕДОНИЈА
ВИДЕО: „Прекрасна Македонија“ сведок за природните убавини, богатата традиција и историја
10. 12.2013 - 13:50:48
категорија: МАКЕДОНИЈА
Груевски: Евроинтеграцијата најважен национален приоритет и стратешка цел на Македонија
10. 12.2013 - 13:01:54
категорија: МАКЕДОНИЈА
Студено и суво време до четврток, потоа благ пораст на температурите
10. 12.2013 - 12:58:43
категорија: МАКЕДОНИЈА
Може ли Солунското пристаниште без македонските компании?
10. 12.2013 - 12:40:04
категорија: МАКЕДОНИЈА
Археолошки истражувања на неолитската населба Кременица во преспанскиот регион
10. 12.2013 - 12:30:58
категорија: МАКЕДОНИЈА
Започна новогодишното украсување на Кисела Вода
10. 12.2013 - 11:22:14
категорија: МАКЕДОНИЈА
Владата ќе постави црвен тепих за граѓаните
10. 12.2013 - 09:51:03
категорија: МАКЕДОНИЈА
ОМД: Се’ уште се кршат човековите права на Македонците
10. 12.2013 - 09:09:31
категорија: МАКЕДОНИЈА
Силен земјотрес го потресе Валандово
10. 12.2013 - 08:38:21
категорија: МАКЕДОНИЈА
Ставрески на средби со бизнимените од Струмица и Радовиш
10. 12.2013 - 08:23:44
категорија: МАКЕДОНИЈА
Трајановски на средба со градоначалникот на Солун
10. 12.2013 - 08:21:07
категорија: МАКЕДОНИЈА
Дожд и снег денеска, температурата до деветиот степен
10. 12.2013 - 08:13:50
категорија: МАКЕДОНИЈА
Тековен сообраќај по суви коловози
10. 12.2013 - 08:12:06
категорија: МАКЕДОНИЈА
УНЕСКО во проверка на заштитата на природното и културното богатство во Охрид
09. 12.2013 - 21:38:59
категорија: МАКЕДОНИЈА
Возете внимателно! Можна е појава на голомразица
09. 12.2013 - 18:30:31
категорија: МАКЕДОНИЈА
Македонија доби позитивни оценки од Светска банка: Прва во регионот и брзо напредува
09. 12.2013 - 14:49:36
категорија: МАКЕДОНИЈА
Следната година има 27 неработни денови
09. 12.2013 - 14:23:05
категорија: МАКЕДОНИЈА
При крај е изградбата на паркинг кај манастирот „Свети Пантелејмон”
09. 12.2013 - 13:25:28
категорија: МАКЕДОНИЈА
Груевски се сретна со Херман ван Ромпуј: Ја претставивме вистинската слика за Македонија
09. 12.2013 - 13:00:48
категорија: МАКЕДОНИЈА
Дипломатските активности на премиерот Груевски ги загрижуваат Грците
09. 12.2013 - 12:24:16
категорија: МАКЕДОНИЈА
Врачени највисоките општински награди и признанија на Охрид
09. 12.2013 - 11:57:23
категорија: МАКЕДОНИЈА
Порталите блиски до опозицијата веќе не знаат што прават!
09. 12.2013 - 11:50:11
категорија: МАКЕДОНИЈА
Се вчитува...
Архива
Тема на денот
Најнови вести денес
Најчитани вести
Колумна
Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови
08. 12.2013 - 09:12:10
Ало, „Разбуди се“, ш’о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите...
Афоризам by Васил Толевски
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
НетПрес видео
Држава
Валута
Куповен
Среден
Продажен
ЕМУ
EUR
61,19
61,49
61,8
В. Британија
GBP
75,53
75,91
76,29
Швајцарија
CHF
50,78
51,03
51,29
САД
USD
47,4
47,64
47,88
Маркетинг    Архива    За нас    Контакт   Rss
Вестите на интернет страницата на новинската агенција НЕТПРЕС може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од новинската интернет агенција НЕТПРЕС, или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
© Copyright Net Press 2012, Skopje, MACEDONIA
Правен застапник на Новинската интернет агенција Нетпрес е адвокатската канцеларија "Апостолски" од Скопје
тел./факс: +389 2 3110 617; +389 2 3109 684
www.apostolski.com.mk
developed by: web design studio: Meduim3