3/21/2018 4:02:23 PM
Почетна
Македонија
Политика
Економија
Крими хроника
Балкан
Свет
Живот
Анализи/Коментари/Ставови
Магазин
Секс
Спорт
верзија за мобилен уред
NetPress на Facebook

Јакимовски: Поради целокупната лоша состојба потребни се предвремени избори

26.09.2010 - 11:09:21
Јакимовски: Поради целокупната лоша состојба потребни се предвремени избори

Поради целокупната лоша состојба во земјава, неопходни се предвремени парламентарни избори,  вели градоначалникот на општина Карпош и претседател на градската организација на СДСМ Стевче Јакимовски.

“Лошата економска состојба, безизлезната ситуација на надворешен план, безизлезната ситуација во спорот со Грција, влошените меѓуетнички односи, немањето политички дијалог, нарушените демократски процеси, запирање на реформите во судството и партизацијата на судството, целата наша јавна админстрација е целосно партизирана, практично не постои државен орган кој не е партиски во оваа држава, значи лошо функционирање на системот и целосно изгубениот кредибилитет на институциите на системот во Македонија. На тоа се темели нашата проценка дека се неопходни предвремени парламентарни избори“, изјави Јакимовски во Неделното интервју за Радио Слободна Европа.

Како резултат на катастрофалната состојба во сите делови, посебно финансиската криза и паѓањето на стандардот на граѓаните, ќе дојде до сериозни тензии кај целокупното граѓанство и незадоволство, вели првиот човек на скопските социјалдемократи Јакимовски.
Владата нема да може да одолее на сите тие притисоци и најдобро решение за сите во државата ќе биде да се оди на нови парламентарни избори и да се види кое е тоа водство што ќе добие нареден четиригодишен мандат.

На прашањето дали СДСМ има платформа за спорот околу името и не е ли бегање од одговорност кога СДСМ вели дека ќе го поддржи премиерот што и да договори, Јакимовски одговара:

„Не. Прво, Груевски на овие граѓани годишно им троши две и пол милијарди евра, значи тој е платен и преплатен и должен е да ги решава нивните проблеми, а не опозицијата. Второ, тој никогаш не ја слуша опозицијата, мисли дека сеж знае и сеж сам може да реши, и трето, тој е прикажан и докажан како извонреден патриот и ние веруваме во неговите патриотски чувста и намери и сеж што тој мисли дека ќе биде добро за државата, ние сметаме дека ќе биде добро и за нас и како такво и ќе го поддржиме.

Сметаме дека Груевски е на власт, тој е премиер, во историјата на Македонија имал највисок рејтинг и тој највисок рејтинг треба да го искористи за решавање на крупни политички прашања во државата, а едно од нив е прашањето за спорот со името со Грција, што практично треба да ни ги отвори перспективите во НАТО и ЕУ, изјави градоначалникот на општина Карпош Стевче Јакимовски во Неделното интервју за Радио Слободна Европа.

автор: Нетпрес
ВМРО ДПМНЕ: Оштетувањето на споменикот на цар Душан е вандализам
10. 12.2013 - 14:41:27
категорија: ПОЛИТИКА
Вртелешката во Скопје и’ пречеше на опозицијата, сега изградија своја во Струмица
10. 12.2013 - 13:25:16
категорија: ПОЛИТИКА
ВМРО-ДПМНЕ: Ние превземаме одговорност за разлика од СДСМ
09. 12.2013 - 18:05:33
категорија: ПОЛИТИКА
Шилегов: Сомнителни 20 тендери за греење на училишта
09. 12.2013 - 15:55:18
категорија: ПОЛИТИКА
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ поттикнува тензии за ситни политички поени
07. 12.2013 - 17:12:57
категорија: ПОЛИТИКА
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ повторно покажува дека поддршката од граѓаните ја бара за мерки кои се тотално деструктивни
07. 12.2013 - 17:08:24
категорија: ПОЛИТИКА
СДСМ прашува кој го поставил споменикот на цар Душан
07. 12.2013 - 14:55:11
категорија: ПОЛИТИКА
Скандалозна грешка на претседателот на ЗНМ
07. 12.2013 - 14:07:58
категорија: ПОЛИТИКА
Чадиев: Довербата од граѓаните значиобврска и поттик за доброто на Велес
07. 12.2013 - 13:15:04
категорија: ПОЛИТИКА
Ја заборави ли Заев изјавата дека патриотизмот не му прилега на СДСМ?
06. 12.2013 - 14:23:28
категорија: ПОЛИТИКА
Опозициските портали фатени во лага, ја сменија веста за Жерновски
05. 12.2013 - 19:15:04
категорија: ПОЛИТИКА
ОК на ВМРО-ДПМНЕ објавува Повик за кандидирање на кандидати за Претседатели и членови на Комисии на ОК
05. 12.2013 - 17:11:42
категорија: ПОЛИТИКА
Николоски: Струмица има долгови од 4,5 милиони евра
05. 12.2013 - 16:13:56
категорија: ПОЛИТИКА
Шилегов: Општините направиле долг од 17 милиони евра поради превработеноста
05. 12.2013 - 15:05:51
категорија: ПОЛИТИКА
ФОТО: Жерновски добил награда од Женската федерација за светски мир, а се фали дека е од УНЕСКО
05. 12.2013 - 11:02:27
категорија: ПОЛИТИКА
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се противи за работа на лицата кои тие ги ошететија со транзицијата
04. 12.2013 - 17:38:12
категорија: ПОЛИТИКА
Жерновски и Груевски во исто време во Париз
04. 12.2013 - 17:22:01
категорија: ПОЛИТИКА
Стојановски: Вработените во „Куманово Паркинг“ три месеци не зеле плата
04. 12.2013 - 15:55:00
категорија: ПОЛИТИКА
Роберт Поповски му забранил на Заев да дава интервјуа
04. 12.2013 - 15:33:34
категорија: ПОЛИТИКА
Советот на општина Велес донесе програма за социјална заштита
04. 12.2013 - 15:24:23
категорија: ПОЛИТИКА
Стамов: Дојран денес е општина која брзо се развива и е интересна дестинација
04. 12.2013 - 14:58:01
категорија: ПОЛИТИКА
Време да се реши грчко-македонската игра за името
03. 12.2013 - 12:36:09
категорија: ПОЛИТИКА
СДСМ даде 13 предлози за измени на Изборниот законик
02. 12.2013 - 18:37:34
категорија: ПОЛИТИКА
ВМРО- ДПМНЕ: Опозицијата предлага да се стопираат сите капитални инвестиции
02. 12.2013 - 16:30:11
категорија: ПОЛИТИКА
Се вчитува...
Архива
Тема на денот
Најнови вести денес
Најчитани вести
Колумна
Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови
08. 12.2013 - 09:12:10
Ало, „Разбуди се“, ш’о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите...
Афоризам by Васил Толевски
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
НетПрес видео
Држава
Валута
Куповен
Среден
Продажен
ЕМУ
EUR
61,19
61,49
61,8
В. Британија
GBP
75,53
75,91
76,29
Швајцарија
CHF
50,78
51,03
51,29
САД
USD
47,4
47,64
47,88
Маркетинг    Архива    За нас    Контакт   Rss
Вестите на интернет страницата на новинската агенција НЕТПРЕС може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од новинската интернет агенција НЕТПРЕС, или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
© Copyright Net Press 2012, Skopje, MACEDONIA
Правен застапник на Новинската интернет агенција Нетпрес е адвокатската канцеларија "Апостолски" од Скопје
тел./факс: +389 2 3110 617; +389 2 3109 684
www.apostolski.com.mk
developed by: web design studio: Meduim3