3/21/2018 4:01:27 PM
Почетна
Македонија
Политика
Економија
Крими хроника
Балкан
Свет
Живот
Анализи/Коментари/Ставови
Магазин
Секс
Спорт
верзија за мобилен уред
NetPress на Facebook

Владина делегација на инвестициски форум во Милано

10.12.2013 - 15:12:12
Владина делегација на инвестициски форум во Милано
Владина делегација предводена од вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски, во чиј состав се и министерот за странски инвестиции, Бил Павлески, директорот на Дирекцијата за технолошки индустриски развојни зони, Виктор Мизо, амбасадорот на Република Македонија во Рим, Велибор Топалоски и економскиот промотор Иван Илиев, денеска присуствуваше на инвестициски форум во Милано, Италија, организиран во соработка со Италијанската трговска организација (ICE Milano) и Американска стопанска комора во Италија (AmCham Italia).

На форумот, на кој присуствува претставници на над 60 компании, вицепремиерот Пешевски, заедно со членовите на делегацијата ги презентира достигнувањата на Македонија во однос на крирањето на поволна бизнис- климата, мерките и реформите кои резултираа со привлекување на повеќе значајни инвеститори како и фактот дека Македонија во континуитет го подобрува деловното опкружување.

За време на форумот беа одржани и индивидуални средби со претставници на компании од повеќе сектори и индустрии вклучувајќи ги секторите од автомобилската индустрија, секторот за градежништво, банкарскиот и енергетскиот сектор.

Како резултат на денешниот форум неколку инвестициски банки од Италија изразија особен интерес за условите кои ги нуди Македонија, при што посочија дека добиените информации ќе ги проследат до своите клиенти со цел да ја претстават и промовираат нашата земја како поволна бизнис дестинација.

Воедно уште една компанија од автомобилската индустрија која е заинтересирана за инвестиции, односно проширување на сопствените капацитети, најави посета на Македонија на почетокот на наредната година, со што претставува трета италијанска компанија која пројави особен интерес и работна посета на нашата земја.

По завршувањето на бизнис форумот, делегацијата продолжува за Берлин каде вечерва и утре ќе бидат остварени средби со стопанственици и потенцијални инвеститори како и со претставници на германското министерство за економија. Централен настан ќе биде бизнис форумот каде ќе присуствуваат стопанските комори и бизнисмени од различни сфери на германската индустрија.

автор: Нетпрес/Силвана С.
Владина делегација на инвестициски форум во Милано
10. 12.2013 - 15:12:12
категорија: ЕКОНОМИЈА
Намален откупот и продажбата на земјоделски производи во октомври
10. 12.2013 - 12:51:14
категорија: ЕКОНОМИЈА
Пониски трошоците за живот во ноември
10. 12.2013 - 12:44:05
категорија: ЕКОНОМИЈА
Избрани останатите членовина БД и потпретседатели на BEREC
10. 12.2013 - 12:09:52
категорија: ЕКОНОМИЈА
Италијанската „Дф Лабс“, заинтересирана за инвестирање во Македонија, се запознава со капацитетите
10. 12.2013 - 11:40:32
категорија: ЕКОНОМИЈА
Комплетен пакет од „Близу“ за новогодишните празници
10. 12.2013 - 11:27:37
категорија: ЕКОНОМИЈА
Едно лице купува и по четири стана во висококатниците „Џевахир скај сити“
10. 12.2013 - 09:52:40
категорија: ЕКОНОМИЈА
Не фрлајте ги сметките, чувајте ги и по 10 години
10. 12.2013 - 09:39:53
категорија: ЕКОНОМИЈА
Емилија Зографска добитничка на PRO.PR Awards 2014
10. 12.2013 - 09:20:25
категорија: ЕКОНОМИЈА
Две италијански компании сериозно заинтересирани за инвестирање во Македониија
09. 12.2013 - 15:34:39
категорија: ЕКОНОМИЈА
Ставрески: Сите бараат фискални сметки
09. 12.2013 - 14:41:25
категорија: ЕКОНОМИЈА
Италијанските бизнисмени се запознаа со можностите за инвестирање во Македонија
09. 12.2013 - 14:28:19
категорија: ЕКОНОМИЈА
Ставрески: Македонија ќе продолжи со реализацијата на Јужен тек
09. 12.2013 - 13:59:30
категорија: ЕКОНОМИЈА
Ставрески во Кочани пушти во употреба две и најави асфалтирање на уште шест улици
09. 12.2013 - 13:44:17
категорија: ЕКОНОМИЈА
Најскапите новогодишни аранжмани се распродадени
07. 12.2013 - 14:05:24
категорија: ЕКОНОМИЈА
Буџетот за 2014-та на седница пред Собранието на 16-ти декември
07. 12.2013 - 09:57:41
категорија: ЕКОНОМИЈА
Како помина месец ноември за Македонската берза?
06. 12.2013 - 14:18:35
категорија: ЕКОНОМИЈА
Компании од Источна Европа пројавија интерес за инвестирање во државата
06. 12.2013 - 13:46:58
категорија: ЕКОНОМИЈА
Инвеститори од Дубаи ќе вложат пет милиони евра и ќе вработат 100 лица
06. 12.2013 - 13:36:16
категорија: ЕКОНОМИЈА
Израелска компанија заинтересирана за вложување во земјоделскиот сектор
06. 12.2013 - 12:58:39
категорија: ЕКОНОМИЈА
Новогодишен подарок: HBO и HBO Comedy бесплатно за корисниците на Boom TV
06. 12.2013 - 12:56:57
категорија: ЕКОНОМИЈА
Девизните резерви пораснаа за 25,6 милиони евра
06. 12.2013 - 12:04:37
категорија: ЕКОНОМИЈА
Груевски: Македонија има добра бизнис клима потврдена од меѓународните организации
06. 12.2013 - 11:25:44
категорија: ЕКОНОМИЈА
Турските туристи заинтересирани за патување во Македонија
06. 12.2013 - 10:38:44
категорија: ЕКОНОМИЈА
Се вчитува...
Архива
Тема на денот
Најнови вести денес
Најчитани вести
Колумна
Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови
08. 12.2013 - 09:12:10
Ало, „Разбуди се“, ш’о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите...
Афоризам by Васил Толевски
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
НетПрес видео
Држава
Валута
Куповен
Среден
Продажен
ЕМУ
EUR
61,19
61,49
61,8
В. Британија
GBP
75,53
75,91
76,29
Швајцарија
CHF
50,78
51,03
51,29
САД
USD
47,4
47,64
47,88
Маркетинг    Архива    За нас    Контакт   Rss
Вестите на интернет страницата на новинската агенција НЕТПРЕС може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од новинската интернет агенција НЕТПРЕС, или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
© Copyright Net Press 2012, Skopje, MACEDONIA
Правен застапник на Новинската интернет агенција Нетпрес е адвокатската канцеларија "Апостолски" од Скопје
тел./факс: +389 2 3110 617; +389 2 3109 684
www.apostolski.com.mk
developed by: web design studio: Meduim3