3/21/2018 4:04:05 PM
Почетна
Македонија
Политика
Економија
Крими хроника
Балкан
Свет
Живот
Анализи/Коментари/Ставови
Магазин
Секс
Спорт
верзија за мобилен уред
NetPress на Facebook

Вртелешката во Скопје и’ пречеше на опозицијата, сега изградија своја во Струмица

10.12.2013 - 13:25:16
Вртелешката во Скопје и’ пречеше на опозицијата, сега изградија своја во Струмица
На градскиот плоштад „Гоце Делчев“ во Општина Струмица, чиј градоначалник е претседателот на СДСМ Зоран Заев, вчера беше поставена вртелешка како дел од забавата за најмладите.

Поставувањето на вртелешката на градскиот плоштад во Струмица ќе беше нормално и очекувано, само ако при поставувањето на слична таква вртелешка во Скопје, жестоко не реагираше и се противеше опозицијата. Против поставувањето на вртелешката во Центарот на Скопје, беа голем број на високи партиски функционери на СДСМ, градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски, како и невладината „Плоштад Слобода“, која важи за организација која е блиска до ставовите на СДСМ.

Заменик-претседателот на СДСМ, Радмила Шеќеринска и градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски, на заедничка прес конференција пред новата вртелешка, остро го критикуваа поставувањето на истата. Тие тогаш изјавија:

„Овој рингишпил зад нас не е синоним на модерна, урбана општина, туку синоним на панаѓур“ -  рече Жерновски.  

Радмила Шеќеринска говорејќи пред новиот рингишпил во Скопје рече дека зад нив стојат пари на граѓаните, кои се фрлени во ветер.

„Власта не сака да го прифати поразот во централната општина, која многу им значи поради овој погубен проект“ – изјави Шеќеринска.

Кон сите овие критики и противења на опозицијата, тогаш се приклучи и доскорашниот претседател на СДММ Дарко Давитковски, кој во својата колумна за еден интернет портал напиша:

„Владата бесмислено и неразумно се расфрла со скапи играчки, а има деца кои се оставени на немилост на државата“.

Кон критиките се приклучи и добропознатата невладина организација „Плоштад Слобода“, која на македонската јавност и е позната по тоа што на многу пати досега се јавува како организатор на протести против проектот „Скопје 2014“.  Тогаш, „Плоштад Слобода“ во јавноста излезе со официјално барање до градоначалникот на Центар Жерновски, да ја отстрани вртелешката и да го стопира целиот проект.

Оттука, нејасно е зошто сите критичари од опозицијата, таканаречените експерти и архитекти, како и невладините организации, кога се поставуваше вртелешката во Скопје жестоко напаѓаа и критикуваа, а за вчерашното поставување на вртелешката на плоштадот во Струмица, сите молчат?
автор: Нетпрес
ВМРО ДПМНЕ: Оштетувањето на споменикот на цар Душан е вандализам
10. 12.2013 - 14:41:27
категорија: ПОЛИТИКА
Вртелешката во Скопје и’ пречеше на опозицијата, сега изградија своја во Струмица
10. 12.2013 - 13:25:16
категорија: ПОЛИТИКА
ВМРО-ДПМНЕ: Ние превземаме одговорност за разлика од СДСМ
09. 12.2013 - 18:05:33
категорија: ПОЛИТИКА
Шилегов: Сомнителни 20 тендери за греење на училишта
09. 12.2013 - 15:55:18
категорија: ПОЛИТИКА
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ поттикнува тензии за ситни политички поени
07. 12.2013 - 17:12:57
категорија: ПОЛИТИКА
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ повторно покажува дека поддршката од граѓаните ја бара за мерки кои се тотално деструктивни
07. 12.2013 - 17:08:24
категорија: ПОЛИТИКА
СДСМ прашува кој го поставил споменикот на цар Душан
07. 12.2013 - 14:55:11
категорија: ПОЛИТИКА
Скандалозна грешка на претседателот на ЗНМ
07. 12.2013 - 14:07:58
категорија: ПОЛИТИКА
Чадиев: Довербата од граѓаните значиобврска и поттик за доброто на Велес
07. 12.2013 - 13:15:04
категорија: ПОЛИТИКА
Ја заборави ли Заев изјавата дека патриотизмот не му прилега на СДСМ?
06. 12.2013 - 14:23:28
категорија: ПОЛИТИКА
Опозициските портали фатени во лага, ја сменија веста за Жерновски
05. 12.2013 - 19:15:04
категорија: ПОЛИТИКА
ОК на ВМРО-ДПМНЕ објавува Повик за кандидирање на кандидати за Претседатели и членови на Комисии на ОК
05. 12.2013 - 17:11:42
категорија: ПОЛИТИКА
Николоски: Струмица има долгови од 4,5 милиони евра
05. 12.2013 - 16:13:56
категорија: ПОЛИТИКА
Шилегов: Општините направиле долг од 17 милиони евра поради превработеноста
05. 12.2013 - 15:05:51
категорија: ПОЛИТИКА
ФОТО: Жерновски добил награда од Женската федерација за светски мир, а се фали дека е од УНЕСКО
05. 12.2013 - 11:02:27
категорија: ПОЛИТИКА
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се противи за работа на лицата кои тие ги ошететија со транзицијата
04. 12.2013 - 17:38:12
категорија: ПОЛИТИКА
Жерновски и Груевски во исто време во Париз
04. 12.2013 - 17:22:01
категорија: ПОЛИТИКА
Стојановски: Вработените во „Куманово Паркинг“ три месеци не зеле плата
04. 12.2013 - 15:55:00
категорија: ПОЛИТИКА
Роберт Поповски му забранил на Заев да дава интервјуа
04. 12.2013 - 15:33:34
категорија: ПОЛИТИКА
Советот на општина Велес донесе програма за социјална заштита
04. 12.2013 - 15:24:23
категорија: ПОЛИТИКА
Стамов: Дојран денес е општина која брзо се развива и е интересна дестинација
04. 12.2013 - 14:58:01
категорија: ПОЛИТИКА
Време да се реши грчко-македонската игра за името
03. 12.2013 - 12:36:09
категорија: ПОЛИТИКА
СДСМ даде 13 предлози за измени на Изборниот законик
02. 12.2013 - 18:37:34
категорија: ПОЛИТИКА
ВМРО- ДПМНЕ: Опозицијата предлага да се стопираат сите капитални инвестиции
02. 12.2013 - 16:30:11
категорија: ПОЛИТИКА
Се вчитува...
Архива
Тема на денот
Најнови вести денес
Најчитани вести
Колумна
Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови
08. 12.2013 - 09:12:10
Ало, „Разбуди се“, ш’о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите...
Афоризам by Васил Толевски
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
НетПрес видео
Држава
Валута
Куповен
Среден
Продажен
ЕМУ
EUR
61,19
61,49
61,8
В. Британија
GBP
75,53
75,91
76,29
Швајцарија
CHF
50,78
51,03
51,29
САД
USD
47,4
47,64
47,88
Маркетинг    Архива    За нас    Контакт   Rss
Вестите на интернет страницата на новинската агенција НЕТПРЕС може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од новинската интернет агенција НЕТПРЕС, или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
© Copyright Net Press 2012, Skopje, MACEDONIA
Правен застапник на Новинската интернет агенција Нетпрес е адвокатската канцеларија "Апостолски" од Скопје
тел./факс: +389 2 3110 617; +389 2 3109 684
www.apostolski.com.mk
developed by: web design studio: Meduim3