3/21/2018 4:01:31 PM
Почетна
Македонија
Политика
Економија
Крими хроника
Балкан
Свет
Живот
Анализи/Коментари/Ставови
Магазин
Секс
Спорт
верзија за мобилен уред
NetPress на Facebook

Груевски: Евроинтеграцијата најважен национален приоритет и стратешка цел на Македонија

10.12.2013 - 13:01:54
Груевски: Евроинтеграцијата најважен национален приоритет и стратешка цел на Македонија
Европската интеграција на Македонија е најважен национален приоритет и генерална стратешка цел на земјата, беше пораката која премиерот Никола Груевски ја пренесе на Европските преставници на вчерашното обраќање во седиштето на фондацијата Конрад Аденауер во Брисел, јавува дописникот на Нетпрес од Брисел.

„Започнувањето на преговорите на Македонија со Европската Унија би претставувало катализатор за решавање на спорот со името. Соработката и компромисот се работен модус на Унија, и според тоа, ангажирањето на  нашиот јужен сосед во конструктивен дијалог е најдоброто поле за игра за постигнување на договор“, истакана премиерот Груевски на синоќешното обракање пред дипломаткиот кор во фондацијата Конард Аденаеур. 

Груевски потенцираше дека Меѓународниот суд на правдата по однос на грчката блокада за приемот на Македонија во НАТО одлучи дека таа е нелегална и ја повредува билатерланата спогодба од 1995 година, и побара почитување на мегународното право од сите земји членки на Европската Унија. А во корист на Македонија се и исполнетите Копенхашки критериуми нотирани и во петта по ред препорака на Еворопската Комисија.

„Сепак, отпорот од една земја членка го направи консензусот во Советот невозможен. Европската Комисија ја повторува потребата од почеток на преговорите, а одлуката систематски се одложува. Позицијата на нашиот јужен сосед е константна, можеби со различни изговори. Без разлика дали е имагинарен страв за територијалниот интегритет, внатрешно политичко превирање во Атина, митски објаснувања за поседувањето на идентиетот или едноставно отсуство на добра воља во биалтерланите дискусии, исходот е ист“, изјави Груевски.

Во делот на еконоските реформи премиерот го истакна воведувањето на едношалтерскиот систем во администацијата, рамниот данок, отворањето на економските зони, подобрената едукација, зајакнување на професионализот во судството, ефективноста на инспекциските служби, како и  борбата против корупцијата, а сето тоа придонесува Македонија во извештајот на Светската Банка „Дуинг Бизнис“, да се искачи на 25-то место за водење бизнис.  

Македонската делегација денеска заминува во Берлин, каде на бизнис форумот пред стопанските комори и потенцијални инеститори од различни сфери на германската индустрија ке бидат представени поволностите за инвестирање во Македонија.

автор: Нетпрес
Македонците, заедно со Русите и Украинците, најчести посетители и потрошувачи во Солун
10. 12.2013 - 16:01:32
категорија: МАКЕДОНИЈА
Училишно советувања за ученици кои имаат многу изостанoци или слаб успех
10. 12.2013 - 14:13:04
категорија: МАКЕДОНИЈА
ВИДЕО: „Прекрасна Македонија“ сведок за природните убавини, богатата традиција и историја
10. 12.2013 - 13:50:48
категорија: МАКЕДОНИЈА
Груевски: Евроинтеграцијата најважен национален приоритет и стратешка цел на Македонија
10. 12.2013 - 13:01:54
категорија: МАКЕДОНИЈА
Студено и суво време до четврток, потоа благ пораст на температурите
10. 12.2013 - 12:58:43
категорија: МАКЕДОНИЈА
Може ли Солунското пристаниште без македонските компании?
10. 12.2013 - 12:40:04
категорија: МАКЕДОНИЈА
Археолошки истражувања на неолитската населба Кременица во преспанскиот регион
10. 12.2013 - 12:30:58
категорија: МАКЕДОНИЈА
Започна новогодишното украсување на Кисела Вода
10. 12.2013 - 11:22:14
категорија: МАКЕДОНИЈА
Владата ќе постави црвен тепих за граѓаните
10. 12.2013 - 09:51:03
категорија: МАКЕДОНИЈА
ОМД: Се’ уште се кршат човековите права на Македонците
10. 12.2013 - 09:09:31
категорија: МАКЕДОНИЈА
Силен земјотрес го потресе Валандово
10. 12.2013 - 08:38:21
категорија: МАКЕДОНИЈА
Ставрески на средби со бизнимените од Струмица и Радовиш
10. 12.2013 - 08:23:44
категорија: МАКЕДОНИЈА
Трајановски на средба со градоначалникот на Солун
10. 12.2013 - 08:21:07
категорија: МАКЕДОНИЈА
Дожд и снег денеска, температурата до деветиот степен
10. 12.2013 - 08:13:50
категорија: МАКЕДОНИЈА
Тековен сообраќај по суви коловози
10. 12.2013 - 08:12:06
категорија: МАКЕДОНИЈА
УНЕСКО во проверка на заштитата на природното и културното богатство во Охрид
09. 12.2013 - 21:38:59
категорија: МАКЕДОНИЈА
Возете внимателно! Можна е појава на голомразица
09. 12.2013 - 18:30:31
категорија: МАКЕДОНИЈА
Македонија доби позитивни оценки од Светска банка: Прва во регионот и брзо напредува
09. 12.2013 - 14:49:36
категорија: МАКЕДОНИЈА
Следната година има 27 неработни денови
09. 12.2013 - 14:23:05
категорија: МАКЕДОНИЈА
При крај е изградбата на паркинг кај манастирот „Свети Пантелејмон”
09. 12.2013 - 13:25:28
категорија: МАКЕДОНИЈА
Груевски се сретна со Херман ван Ромпуј: Ја претставивме вистинската слика за Македонија
09. 12.2013 - 13:00:48
категорија: МАКЕДОНИЈА
Дипломатските активности на премиерот Груевски ги загрижуваат Грците
09. 12.2013 - 12:24:16
категорија: МАКЕДОНИЈА
Врачени највисоките општински награди и признанија на Охрид
09. 12.2013 - 11:57:23
категорија: МАКЕДОНИЈА
Порталите блиски до опозицијата веќе не знаат што прават!
09. 12.2013 - 11:50:11
категорија: МАКЕДОНИЈА
Се вчитува...
Архива
Тема на денот
Најнови вести денес
Најчитани вести
Колумна
Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови
08. 12.2013 - 09:12:10
Ало, „Разбуди се“, ш’о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите...
Афоризам by Васил Толевски
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
НетПрес видео
Држава
Валута
Куповен
Среден
Продажен
ЕМУ
EUR
61,19
61,49
61,8
В. Британија
GBP
75,53
75,91
76,29
Швајцарија
CHF
50,78
51,03
51,29
САД
USD
47,4
47,64
47,88
Маркетинг    Архива    За нас    Контакт   Rss
Вестите на интернет страницата на новинската агенција НЕТПРЕС може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од новинската интернет агенција НЕТПРЕС, или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
© Copyright Net Press 2012, Skopje, MACEDONIA
Правен застапник на Новинската интернет агенција Нетпрес е адвокатската канцеларија "Апостолски" од Скопје
тел./факс: +389 2 3110 617; +389 2 3109 684
www.apostolski.com.mk
developed by: web design studio: Meduim3