3/21/2018 4:04:12 PM
Почетна
Македонија
Политика
Економија
Крими хроника
Балкан
Свет
Живот
Анализи/Коментари/Ставови
Магазин
Секс
Спорт
верзија за мобилен уред
NetPress на Facebook

Завршено историското спасување на Џенерал моторс

10.12.2013 - 12:39:23
Завршено историското спасување на Џенерал моторс
Американското министерство за финансии ги продаде своите последни акции во Џенерал моторс (ГМ) со што се заврши процесот на спасување на овој автомобилски гигант. 

На пакетот за спас во вредност од 49,5 милиијарди долари, американскиот трезор забележа загуба од повеќе од 10 милијарди долари, што според зборовите на министерот за финансии Џејкоб Лу, вредело, бидејќи допринело за спасување на американската автомобилска индустрија, милиони работни места и пензии на голем број пензионери, пренесува Франс прес.

„Спасувањето на ГМ од 2008 година, што предизвика големи контраверзии во тоа време, помогна за стабилизирање на автоиндустријата и спречи уште една Голема депресија“, вели Лу истакнувајќи дека претседателот Барак Обама тогаш сфатил дека недејствувањето би донело загуба на повеќе од милион работни места, губење на заштедите и значајно намалување на економското производство.

„Пет години по почетокот на опоравувањето од работ на банкрот, секој до трите големи американски производители на автомобили во овој момент е доволно силен за да застане на сопствени нозе.  Тие се профитабилни по првпат во последните 10 години, а оваа индустрија отвори повеќе од 372 илјади нови работни места што е најбрз раст од 1990-тите“, навел претседателот Обама во одвоено соопштение.


„ГМ сега го врати секој долар од даночните обврзници, плус милијардите кои ги инвестираше претходната администрација“, додава Обама.
На крајот од 2008 година, администрацијата на тогашниот претседател Џорџ Буш почна со спасување на автомобилската индустрија, што подоцна го продолжи администрацијата на Обама.

Американската влада ја презеде финансиската контрола над ГМ и Крајслер, додека Форд избраа сами да ги решат своите проблеми, иако според проценките на аналитичарите, профитирале од спасувањето на двата конкуренти.
автор: Нетпрес
ОН отвораат воздушен мост за помош на Сирија преку Ирак
10. 12.2013 - 15:31:18
категорија: СВЕТ
Најмалку 15 загинати во невремето во САД
10. 12.2013 - 15:26:46
категорија: СВЕТ
ФОТО: Историско ракување меѓу Барак Обама и Раул Кастро
10. 12.2013 - 14:27:32
категорија: СВЕТ
За Алексеј Пушков демонстрантите во Киев се „агресивно малцинство“
10. 12.2013 - 13:50:00
категорија: СВЕТ
Започна средбата меѓу украинскиот претседател и тројцата негови претходници
10. 12.2013 - 13:39:40
категорија: СВЕТ
Сирија: Оружјето ќе се уништува во јануари
10. 12.2013 - 13:25:03
категорија: СВЕТ
Завршено историското спасување на Џенерал моторс
10. 12.2013 - 12:39:23
категорија: СВЕТ
Лидерите кои присуствуваат на комеморацијата за Нелсон Мандела
10. 12.2013 - 12:14:12
категорија: СВЕТ
Врачување на Нобеловата награда за мир
10. 12.2013 - 11:43:22
категорија: СВЕТ
ВО ЖИВО: Светот му оддава почит на Мандела
10. 12.2013 - 11:36:34
категорија: СВЕТ
ФОТО: Светот се простува од Нелсон Мандела
10. 12.2013 - 10:26:28
категорија: СВЕТ
Пронајден лек за хепатит Ц?
10. 12.2013 - 09:45:26
категорија: СВЕТ
Оланд во посета на Централноафриканската република
10. 12.2013 - 09:31:00
категорија: СВЕТ
Вестервеле апелира до Јанукович да не употребува сила
10. 12.2013 - 09:21:03
категорија: СВЕТ
Рокот за изнесување на хемиското оружје од Сирија може да биде испуштен
10. 12.2013 - 09:11:44
категорија: СВЕТ
Русија отпиша 90 отсто од долгот на Куба
10. 12.2013 - 09:07:53
категорија: СВЕТ
Децата на Мандела се тепаат за неговото богатство тешко милиони
10. 12.2013 - 09:04:04
категорија: СВЕТ
Најмалку 10 лица се повредени при расчистување на барикадите во Киев
10. 12.2013 - 09:03:38
категорија: СВЕТ
ФОТО: Бурна ноќ низ улиците во Киев
10. 12.2013 - 09:00:52
категорија: СВЕТ
Обама пристигна во Преторија
10. 12.2013 - 08:53:29
категорија: СВЕТ
САД: 1.650 летови се откажани поради силна снежна бура
10. 12.2013 - 08:47:30
категорија: СВЕТ
Тензии во Киев, полицијата ги отстранува барикадите
09. 12.2013 - 18:45:22
категорија: СВЕТ
Германскиот претседател ќе ги бојкотира зимските олимписки игри
09. 12.2013 - 14:43:12
категорија: СВЕТ
Снежното невреме во Америка зема 12 животи, чести се верижни судири
09. 12.2013 - 14:18:28
категорија: СВЕТ
Се вчитува...
Архива
Тема на денот
Најнови вести денес
Најчитани вести
Колумна
Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови
08. 12.2013 - 09:12:10
Ало, „Разбуди се“, ш’о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите...
Афоризам by Васил Толевски
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
НетПрес видео
Држава
Валута
Куповен
Среден
Продажен
ЕМУ
EUR
61,19
61,49
61,8
В. Британија
GBP
75,53
75,91
76,29
Швајцарија
CHF
50,78
51,03
51,29
САД
USD
47,4
47,64
47,88
Маркетинг    Архива    За нас    Контакт   Rss
Вестите на интернет страницата на новинската агенција НЕТПРЕС може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од новинската интернет агенција НЕТПРЕС, или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
© Copyright Net Press 2012, Skopje, MACEDONIA
Правен застапник на Новинската интернет агенција Нетпрес е адвокатската канцеларија "Апостолски" од Скопје
тел./факс: +389 2 3110 617; +389 2 3109 684
www.apostolski.com.mk
developed by: web design studio: Meduim3