3/21/2018 4:03:10 PM
Почетна
Македонија
Политика
Економија
Крими хроника
Балкан
Свет
Живот
Анализи/Коментари/Ставови
Магазин
Секс
Спорт
верзија за мобилен уред
NetPress на Facebook

Лидерите кои присуствуваат на комеморацијата за Нелсон Мандела

10.12.2013 - 12:14:12
Лидерите кои присуствуваат на комеморацијата за Нелсон Мандела
Во моментов на стадионот во Јоханесбург се одржува меморијалната церемонија во спомен на поранешниот претседател на Јужна Африка, Нелсон Мандела. Легендарниот борец против апартхејдот почина на петтти декември на 95-годишна возраст, по долго боледување, а посмртните останки му ќе бидат погребани на 15-ти декември.

На церемонијата, класифицирана како една од најпознатите сеопфатните собири од овој тип во последниве децении, присуствуваат илјадници луѓе, меѓу кои речиси 100 сегашни и поранешни светски лидери, како и други познати личности од различни сфери. Ова се само еден дел за кои пренесе „Би-Би-Си“:

Американскиот претседател Барак Обама и првата дама Мишел Обама, како и поранешните претседатели Џорџ Буш, Бил Клинтон и Џими Картер.
 
Генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун и неговиот претходник Кофи Анан.
 
Британскиот премиер Дејвид Камерон, вицепремиерот Ник Клег и лидерот на лабуристите Ед Милибанд.
 
Францускиот претседател, Франсоа Оланд и неговиот претходник Никола Саркози.
 
Германскиот претседател, Јоаким Гаук.
 
Претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо и претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј.
 
Шпанскиот премиер Маријано Рахој и принцот Фелипе.
 
Министерот за надворешни работи на Холандија, Франс Тимерманс и кралот Вилем Александер.
 
Премиерот на Норвешка, Хернан Солберг и престолонаследникот принцот Хокон.
 
Кардиналот од Ватикан, Питер Терксон (Гана).
 
Канадскиот премиер,  Стивен Харпер.
 
Австралискиот премиер,  Тони Абот.
 
Иранскиот претседател,  Хасан Рохан.
 
Кубанскиот претседател,  Раул Кастро.
 
Претседателот на Бразил,  Дилма Русеф.
 
Претседателот на Зимбабве,   Роберт Мугабе.
 
Потпретседателот на Кина, Ли Јоанчао.
 
Претседателот на Индија, Пранаб Мукхерџи.
 
Претседателот на Намибија, Хификепуне Похамба.
 
Претседателот на Палестинската автономија, Махмуд Абас.
 
Кенискиот претседател, Ухуру Кенија.
 
Авганистанскиот претседател, Хамид Карзаи.
 
Пакистанскиот претседател, Мамнун Хусеин.
 
Претседателот на Шри Ланка, Махинда Раџапакса.

Британскиот претприемач, Ричард Бренсон.
 
Американската телевизиска водителка, Опра Винфри.
 
Боно, солист на ирската рок- група U2. 
 
Британскиот музичар, Питер Габриел, (тој ја дал на Мандела идејата за создавање на невладината организација „Старешините“, составена од водечки светски личности, кои се вклучат со некои од најтешките глобални проблеми )
 
Британскиот модел, Наоми Кембел.
 
Јужноафриканската актерка, Шарлиз Терон.
 

автор: Нетпрес
ОН отвораат воздушен мост за помош на Сирија преку Ирак
10. 12.2013 - 15:31:18
категорија: СВЕТ
Најмалку 15 загинати во невремето во САД
10. 12.2013 - 15:26:46
категорија: СВЕТ
ФОТО: Историско ракување меѓу Барак Обама и Раул Кастро
10. 12.2013 - 14:27:32
категорија: СВЕТ
За Алексеј Пушков демонстрантите во Киев се „агресивно малцинство“
10. 12.2013 - 13:50:00
категорија: СВЕТ
Започна средбата меѓу украинскиот претседател и тројцата негови претходници
10. 12.2013 - 13:39:40
категорија: СВЕТ
Сирија: Оружјето ќе се уништува во јануари
10. 12.2013 - 13:25:03
категорија: СВЕТ
Завршено историското спасување на Џенерал моторс
10. 12.2013 - 12:39:23
категорија: СВЕТ
Лидерите кои присуствуваат на комеморацијата за Нелсон Мандела
10. 12.2013 - 12:14:12
категорија: СВЕТ
Врачување на Нобеловата награда за мир
10. 12.2013 - 11:43:22
категорија: СВЕТ
ВО ЖИВО: Светот му оддава почит на Мандела
10. 12.2013 - 11:36:34
категорија: СВЕТ
ФОТО: Светот се простува од Нелсон Мандела
10. 12.2013 - 10:26:28
категорија: СВЕТ
Пронајден лек за хепатит Ц?
10. 12.2013 - 09:45:26
категорија: СВЕТ
Оланд во посета на Централноафриканската република
10. 12.2013 - 09:31:00
категорија: СВЕТ
Вестервеле апелира до Јанукович да не употребува сила
10. 12.2013 - 09:21:03
категорија: СВЕТ
Рокот за изнесување на хемиското оружје од Сирија може да биде испуштен
10. 12.2013 - 09:11:44
категорија: СВЕТ
Русија отпиша 90 отсто од долгот на Куба
10. 12.2013 - 09:07:53
категорија: СВЕТ
Децата на Мандела се тепаат за неговото богатство тешко милиони
10. 12.2013 - 09:04:04
категорија: СВЕТ
Најмалку 10 лица се повредени при расчистување на барикадите во Киев
10. 12.2013 - 09:03:38
категорија: СВЕТ
ФОТО: Бурна ноќ низ улиците во Киев
10. 12.2013 - 09:00:52
категорија: СВЕТ
Обама пристигна во Преторија
10. 12.2013 - 08:53:29
категорија: СВЕТ
САД: 1.650 летови се откажани поради силна снежна бура
10. 12.2013 - 08:47:30
категорија: СВЕТ
Тензии во Киев, полицијата ги отстранува барикадите
09. 12.2013 - 18:45:22
категорија: СВЕТ
Германскиот претседател ќе ги бојкотира зимските олимписки игри
09. 12.2013 - 14:43:12
категорија: СВЕТ
Снежното невреме во Америка зема 12 животи, чести се верижни судири
09. 12.2013 - 14:18:28
категорија: СВЕТ
Се вчитува...
Архива
Тема на денот
Најнови вести денес
Најчитани вести
Колумна
Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови
08. 12.2013 - 09:12:10
Ало, „Разбуди се“, ш’о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите...
Афоризам by Васил Толевски
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
НетПрес видео
Држава
Валута
Куповен
Среден
Продажен
ЕМУ
EUR
61,19
61,49
61,8
В. Британија
GBP
75,53
75,91
76,29
Швајцарија
CHF
50,78
51,03
51,29
САД
USD
47,4
47,64
47,88
Маркетинг    Архива    За нас    Контакт   Rss
Вестите на интернет страницата на новинската агенција НЕТПРЕС може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од новинската интернет агенција НЕТПРЕС, или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
© Copyright Net Press 2012, Skopje, MACEDONIA
Правен застапник на Новинската интернет агенција Нетпрес е адвокатската канцеларија "Апостолски" од Скопје
тел./факс: +389 2 3110 617; +389 2 3109 684
www.apostolski.com.mk
developed by: web design studio: Meduim3