3/21/2018 4:03:52 PM
Почетна
Македонија
Политика
Економија
Крими хроника
Балкан
Свет
Живот
Анализи/Коментари/Ставови
Магазин
Секс
Спорт
верзија за мобилен уред
NetPress на Facebook

Грчки медиуми: Фијаско на Аврамопулос во Јужна Африка - пред Јоханесбург свратил до Дубаи

10.12.2013 - 12:19:51
Грчки медиуми: Фијаско на Аврамопулос во Јужна Африка - пред Јоханесбург свратил до Дубаи
Јужна Африка виа Дубаи – пред  да отиде на погребот на Нелсон Мандела во Јоханесбург, грчкиот министер за одбрана Димитрис Аврамопулос, без никаква програма преноќил во Дубаи, информираат дел од грчките медиуми и портали.

Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, под насловот „Фијаското на Аврамопулос во Јужна Африка”, весникот “Фајненшл Прес” пишува:  Дознаваме дека Аврамопулос вчера ( 8.12.) заминал со четворочлена придружба на погребот на Нелсон Мандела.  Навистина, затоа министерот за одбрана го откажа состанокот со македонскиот министер за одбрана и според агендата, тој ќе ја претставува грчката влада на настаните во чест на јужноафриканскиот лидер во Јоханесбург каде што ќе има 59 шефови на држави. Но Аврамопулос и неговата придружба нема да одат право во Јужна Африка, туку ќе направат и една пауза, во Дубаи, едноставно ...без програма”, се вели во текстот на весникот.

„Фајненшл Прес” информира и дека враќањето на Аврамопулос е закажано за 12-ти декември, иако погребот на Мандела ќе се одржи на 15-ти.

„Значи Аврамопулос оди на погребот, но нема да присуствува на истиот на 15-тити. Во исто време кога израелскиот министер го откажа патувањето поради трошоците, ние за среќа, овде во Грција имаме пари. Но сигурно не за народот, тука за петдневна посета на министерот за турнеи”, се вели во текстот.

На ова реагираа од прес службата на министерството за одбрана, одговарајќи дека министерот патува во Јужна Африка за да го претставува премиерот Андонис Самарас и грчката Влада на официјалната меморијална церемонија за Нелсон Мандела, која што се одржува денес.

„На церемонијата ќе има 59 лидери на држави кои што за разлика од Аврамопулос, не одат своеволно, туку се поканети по дипломатски канали. Затоа, ’фијаското’ е базирано на лоши информации” , одговорија од министерството. 

Но, во недостаток на одговор за патувањето до Дубаи, на крајот, „Фајненшл Прес” прашува:  Наводите кои што им се достапни на читателите на “Фајненшл Прес” ги покреваат следниве прашања:  Дали, конечно, министерот поминал ноќ во Дубаи и дали со него беа сите членови на делегацијата или некои од нив отидоа директно во Јужна Африка и зошто?
автор: Нетпрес
Кристијан Голубовиќ: Го чекам денот да кажам се’ што имам!
10. 12.2013 - 14:55:58
категорија: БАЛКАН
„Ер Србија“ ги обнови летовите за Љубљана
10. 12.2013 - 14:20:04
категорија: БАЛКАН
Турција: Обвиненија против 255 демонстранти, вклучувајќи седум странци, поради антивладините протести
10. 12.2013 - 14:17:23
категорија: БАЛКАН
Повеќето граѓани на Црна Гора не сакаат членство во НАТО
10. 12.2013 - 14:09:00
категорија: БАЛКАН
(ВИДЕО) Како добила возачка дозвола? Вози по средина на патот, претекнува на полна линија
10. 12.2013 - 13:54:11
категорија: БАЛКАН
Ѓукановиќ во Белград, првпат по погребот на Ѓинѓиќ
10. 12.2013 - 13:19:11
категорија: БАЛКАН
Цените во Грција продолжуваат да паѓаат и во ноември
10. 12.2013 - 12:59:06
категорија: БАЛКАН
Грција се надева на нова транша од меѓународната помош до крајот на 2013 година
10. 12.2013 - 12:34:57
категорија: БАЛКАН
Грчки медиуми: Фијаско на Аврамопулос во Јужна Африка - пред Јоханесбург свратил до Дубаи
10. 12.2013 - 12:19:51
категорија: БАЛКАН
Училиштата во Црна Гора, првиот час го посветија на Мандела
10. 12.2013 - 11:19:45
категорија: БАЛКАН
Три милиони Грци без здравствено осигурување
10. 12.2013 - 10:49:26
категорија: БАЛКАН
„Велика Британија да престане со шпекулациите за бранот на мигранти од Бугарија и Романија“
10. 12.2013 - 10:48:40
категорија: БАЛКАН
Дачиќ: Србија никогаш не била толку близу, а далеку од ЕУ
10. 12.2013 - 10:19:58
категорија: БАЛКАН
Еврогрупата ја одложи одлуката за Грција, го потврди крајот на спасувачката програма за Ирска и одобри уште една транша помош за Кипар
10. 12.2013 - 10:04:08
категорија: БАЛКАН
Тачи: Избегната поделба на Косово
10. 12.2013 - 10:02:33
категорија: БАЛКАН
Грчките острови и скијачките одморалишта, се’ попривлечни за Русите
10. 12.2013 - 09:50:15
категорија: БАЛКАН
Воислав Шешељ е болен од рак на дебелото црево?
10. 12.2013 - 09:16:44
категорија: БАЛКАН
Хрватски гробари ограбувале мртовци за пиво и ќебапи
09. 12.2013 - 18:54:45
категорија: БАЛКАН
Турски весник го тужи Ердоган
09. 12.2013 - 13:39:15
категорија: БАЛКАН
Мистерија стара 70 години: Што се’ ограбиле нацистите од Србија
09. 12.2013 - 13:33:32
категорија: БАЛКАН
По десет години Ѓукановиќ ќе ја посети Србија
09. 12.2013 - 11:29:53
категорија: БАЛКАН
Рама: Економската состојба во Албанија е полоша од очекувањата
09. 12.2013 - 11:02:51
категорија: БАЛКАН
Србија: Ако сакате кредит, мора да докажете дека немате СИДА
08. 12.2013 - 15:20:09
категорија: БАЛКАН
Србија: 127 дилери на дрога уапсени во „Гром“
08. 12.2013 - 14:31:41
категорија: БАЛКАН
Се вчитува...
Архива
Тема на денот
Најнови вести денес
Најчитани вести
Колумна
Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови
08. 12.2013 - 09:12:10
Ало, „Разбуди се“, ш’о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите...
Афоризам by Васил Толевски
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
НетПрес видео
Држава
Валута
Куповен
Среден
Продажен
ЕМУ
EUR
61,19
61,49
61,8
В. Британија
GBP
75,53
75,91
76,29
Швајцарија
CHF
50,78
51,03
51,29
САД
USD
47,4
47,64
47,88
Маркетинг    Архива    За нас    Контакт   Rss
Вестите на интернет страницата на новинската агенција НЕТПРЕС може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од новинската интернет агенција НЕТПРЕС, или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
© Copyright Net Press 2012, Skopje, MACEDONIA
Правен застапник на Новинската интернет агенција Нетпрес е адвокатската канцеларија "Апостолски" од Скопје
тел./факс: +389 2 3110 617; +389 2 3109 684
www.apostolski.com.mk
developed by: web design studio: Meduim3