3/21/2018 3:58:18 PM
Почетна
Македонија
Политика
Економија
Крими хроника
Балкан
Свет
Живот
Анализи/Коментари/Ставови
Магазин
Секс
Спорт
верзија за мобилен уред
NetPress на Facebook

Буфон ги провоцира навивачите на Галатасарај

10.12.2013 - 12:05:35
Буфон ги провоцира навивачите на Галатасарај
Денеска ќе се одиграат првите осум натпревари од последното, шесто коло од групната фаза во најпрестижното клупско натпреварување, Лигата на шампиони.  Очите на фудбалските фанови најмногу ќе бидат насочени кон Истанбул каде ќе се одигра дуелот помеѓу директните ривали за втората позиција во групата “Б”, Галатасарај и Јувентус.

Домашниот терен и пеколната атмосфера треба да биде тајното оружје на домаќините, но капитенот на “старара дама”, Џанлуиџи Буфон ги предупреди фудбалерите на Галатасарај дека навивачите не можат да постигнат погодок. 

„Никогаш во мојата кариера не сум бил сведок на таква ситуација, кога навивач постигнува погодок. Ова се однесува и на навивачите на Галатасарај. Конечниот резултат во голема мера ќе зависи и од нашето однесување, како ќе реагираме на атмосферата, на почетниот притисок. Свесни сме дека играме подобро во Серија А отколку во Лигата на шампиони, но се надевам дека ќе одиграме како што треба на последниот натпревар од групната фаза. Галата има фантастични напаѓачи, но ние можеме да најдеме решение и за нивната игра,” изјави Буфон.

Јувентус ќе обезбеди пласман во 1/8 финалната рунда и со само еден освоен бод, додека Галата има обврска да слави во најважниот натпревар во досегашниот тек од сезоната.
Денеска на програмата:

ГРУПА А: 

ГРУПА А: Манчестер Ј. - Шахтјор Д., Сосиедад - Леверкузен.
Табела: 
1. Манчестер Ј. 5 3 2 0 11:3 11
2. Шахтјор Д. 5 2 2 1 7:5 8
3. Леверкузен 5 2 1 2 8:10 7
4. Сосиедад 5 0 1 4 1:9 1

ГРУПА Б: Копенхаген - Реал (М), Галатасарај - Јувентус.
Табела:
1. Реал М. 5 4 1 0 18:5 13
2. Јувентус 5 1 3 1 9:8 6
3. Галатасарај 5 1 1 3 7:14 4
4. Копенхаген 5 1 1 3 4:11 4

ГРУПА Ц: Бенфика - ПСЖ, Олимпијакос - Андерлехт.
Табела:
1. ПСЖ 5 4 1 0 15:3 13
2. Олимпијакос 5 2 1 2 7:7 7
3. Бенфика 5 2 1 2 6:7 7
4. Андрелехт 5 0 1 4 3:14 1

ГРУПА Д: Баерн (М) - Манчестер С., Викторија П. - ЦСКА М.
Табела:
1. Баерн (М) 5 5 0 0 15:2 15
2. Манчестер С. 5 4 0 1 15:8 12
3. ЦСКА М. 5 1 0 4 7:15 3
4. Викторија П. 5 0 0 5 4:16 0

автор: Нетпрес
Вугринец и Прибак на списокот на селекторот Обрван
10. 12.2013 - 17:18:20
категорија: СПОРТ
Ѓорѓиев: Очекував да освојам медал
10. 12.2013 - 17:17:14
категорија: СПОРТ
Падна покривот на боб - пистата во Сочи
10. 12.2013 - 17:15:06
категорија: СПОРТ
Берлускони вети дека почесто ќе ги мотивира ѕвездите на Милан
10. 12.2013 - 12:17:26
категорија: СПОРТ
Манчини: Не знам зошто Сити не го купи Пол Погба
10. 12.2013 - 12:15:35
категорија: СПОРТ
Кабаје сериозно заинтересиран за дресот на ПСЖ
10. 12.2013 - 12:13:18
категорија: СПОРТ
Рибеиро ќе биде првото зимско засилување на Јунајтед
10. 12.2013 - 12:11:23
категорија: СПОРТ
Алкантара тврди дека ја има донесено најдобрата одлука
10. 12.2013 - 12:09:17
категорија: СПОРТ
Буфон ги провоцира навивачите на Галатасарај
10. 12.2013 - 12:05:35
категорија: СПОРТ
Металург со најсилниот состав ќе му се спротистави на Вардар
09. 12.2013 - 20:30:54
категорија: СПОРТ
Вилбек го скрои списокот на Данска за ЕП 2014
09. 12.2013 - 20:28:52
категорија: СПОРТ
Рибери кај фудбалерите, Хајкенс фаворит кај тренерите
09. 12.2013 - 18:23:42
категорија: СПОРТ
Коентрао е тема на разговорот помеѓу Галијани и Перез
09. 12.2013 - 14:43:35
категорија: СПОРТ
Давид Луиз е (не)реална желба за новиот сопственик на Интер
09. 12.2013 - 14:42:34
категорија: СПОРТ
Ван Перси од “Олд Трафорд” се сели на “Ноу Камп”
09. 12.2013 - 14:41:30
категорија: СПОРТ
ПСЖ преговарал и со Кристијано Роналдо и со Пол Погба
09. 12.2013 - 14:39:14
категорија: СПОРТ
Раниери призна дека ги сака услугите на Ди Мариа
09. 12.2013 - 14:38:01
категорија: СПОРТ
Ариен Робен ќе се пензионира во дресот на Баерн (М)
09. 12.2013 - 14:37:01
категорија: СПОРТ
Јунајтед очаен, но Моес нема да пазарува во јануари
09. 12.2013 - 12:52:47
категорија: СПОРТ
Мурињо вети дека нема да потроши ниту еврo за нов напаѓач
09. 12.2013 - 12:50:43
категорија: СПОРТ
Шут карта за Боаш, од јуни Ходл нов менаџер на Тотенхем
09. 12.2013 - 12:48:22
категорија: СПОРТ
Коби Брајант се врати, Лејкерси загубија
09. 12.2013 - 09:55:50
категорија: СПОРТ
Конго и даде само девет голови на Црна Гора
09. 12.2013 - 09:54:26
категорија: СПОРТ
Хет-трик на Блажевски, но есенската титула зависи од Вардар
08. 12.2013 - 15:09:25
категорија: СПОРТ
Се вчитува...
Архива
Тема на денот
Најнови вести денес
Најчитани вести
Колумна
Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови
08. 12.2013 - 09:12:10
Ало, „Разбуди се“, ш’о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите...
Афоризам by Васил Толевски
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
НетПрес видео
Држава
Валута
Куповен
Среден
Продажен
ЕМУ
EUR
61,19
61,49
61,8
В. Британија
GBP
75,53
75,91
76,29
Швајцарија
CHF
50,78
51,03
51,29
САД
USD
47,4
47,64
47,88
Маркетинг    Архива    За нас    Контакт   Rss
Вестите на интернет страницата на новинската агенција НЕТПРЕС може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од новинската интернет агенција НЕТПРЕС, или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
© Copyright Net Press 2012, Skopje, MACEDONIA
Правен застапник на Новинската интернет агенција Нетпрес е адвокатската канцеларија "Апостолски" од Скопје
тел./факс: +389 2 3110 617; +389 2 3109 684
www.apostolski.com.mk
developed by: web design studio: Meduim3