3/21/2018 4:01:12 PM
Почетна
Македонија
Политика
Економија
Крими хроника
Балкан
Свет
Живот
Анализи/Коментари/Ставови
Магазин
Секс
Спорт
верзија за мобилен уред
NetPress на Facebook

Божиќен концерт - музика на оргули за добротворни цели

10.12.2013 - 10:29:03
Божиќен концерт - музика на оргули за добротворни цели
И оваа година, по повод католичкиот Божик, Италијанската амбасада - Скопје во соработка со Скопскиот Бискуп, го организира веќе традиционалниот концерт на инструментот оргули, за добротворни цели. Концертот ќе се одржи во среда, 11 декември во 19 часот, во Католичката катедрала во Скопје и е една од ретките прилики во Македонија да се слуша музика на оргули. 

Гостинка ќе биде познатата италијанска органистка Ливија Мацанти (Livia Mazzanti), која одржа сличен концерт пред две години, и тогаш во пресрет на католичкиот Божиќ.

Музичка програма ќе биде богата, наменета за оргули. Како и секогаш, влезот е слободен, а оние кои сакаат ќе можат да остават добротворни прилози како донација за Здружението на лица со церебрална парализа - Велес.

По повод оваа иницијатива, овозможена благодарение на спонзорите и соработката на млади волонтери, МРТ ќе го сними концертот кој ќе се емитува за католичкиот Божиќ. 

автор: Нетпрес/Силвана С.
ФОТО: „Прозорецот на светот“ – светските чуда на едно место во Кина
10. 12.2013 - 12:08:57
категорија: МАГАЗИН
Божиќен концерт - музика на оргули за добротворни цели
10. 12.2013 - 10:29:03
категорија: МАГАЗИН
Васил Толевски член на Здружението на писатели на Србија
10. 12.2013 - 09:28:59
категорија: МАГАЗИН
Денеска ќе бидат прогласени најдобрите македонски сајтови
10. 12.2013 - 08:53:11
категорија: МАГАЗИН
Дневен хoроскоп (10.12.2013)
10. 12.2013 - 08:44:16
категорија: МАГАЗИН
Во Нетпрес кујната денеска плескавици со ајвар и овесни колачиња
10. 12.2013 - 08:41:33
категорија: МАГАЗИН
ВИДЕО: Мајли Сајрус навистина претера, му „тверкаше“ и на Дедо Мраз
09. 12.2013 - 22:11:09
категорија: МАГАЗИН
Хороскопските знаци и снежните лудории: ракот ужива под топло ќебе, лавот обожува да биде на снег, а водолиите сакаат снежни битки
09. 12.2013 - 14:05:06
категорија: МАГАЗИН
„Новогодишниот саем на книги“ на издавачката куќа “Феникс“
09. 12.2013 - 12:26:55
категорија: МАГАЗИН
ФОТО/ВИДЕО: Најголемата новогодишна елка во светот
09. 12.2013 - 11:38:59
категорија: МАГАЗИН
Претепан братот на Парис Хилтон, нападот го организирала Линдзи Лохан?
08. 12.2013 - 13:51:22
категорија: МАГАЗИН
ВИДЕО: Кога венчавката ќе се претвори во борба на суперхерои
08. 12.2013 - 10:44:17
категорија: МАГАЗИН
Фотографии на Фото клубот „Охрид“ во просториите на „Охридско лето“
08. 12.2013 - 10:12:52
категорија: МАГАЗИН
Пивото го продолжува животот, а кафето го скратува
07. 12.2013 - 14:25:42
категорија: МАГАЗИН
Избега слон од циркус во Рим
07. 12.2013 - 14:17:06
категорија: МАГАЗИН
Наташа Беквалац на чекор до анорексија
07. 12.2013 - 14:13:34
категорија: МАГАЗИН
Семејна љубов: Миранда Кер во кревет со своите мајка и баба
06. 12.2013 - 10:58:05
категорија: МАГАЗИН
Дневен хороскоп (06.12.2013)
06. 12.2013 - 08:41:41
категорија: МАГАЗИН
Петочко мени во кујната на Нетпрес: Паста со посен сос од соја и палачинки со банана
06. 12.2013 - 08:39:22
категорија: МАГАЗИН
Премиера на балетот „Корсар“, по 10 години се враќа на сцената на МОБ
05. 12.2013 - 17:34:32
категорија: МАГАЗИН
ФОТО: „Орхидеја која зрачи“ е бојата 2014 година
05. 12.2013 - 15:37:54
категорија: МАГАЗИН
Крушка под крушка паѓа: Хефнер му ги остави зајачиците во наследство на синот
05. 12.2013 - 14:40:05
категорија: МАГАЗИН
Филмски фонд додели грантови во вредност од шест илјади евра
05. 12.2013 - 13:25:52
категорија: МАГАЗИН
Изложба на слики од Павле Кузмановски
05. 12.2013 - 09:37:45
категорија: МАГАЗИН
Се вчитува...
Архива
Тема на денот
Најнови вести денес
Најчитани вести
Колумна
Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови
08. 12.2013 - 09:12:10
Ало, „Разбуди се“, ш’о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите...
Афоризам by Васил Толевски
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
НетПрес видео
Држава
Валута
Куповен
Среден
Продажен
ЕМУ
EUR
61,19
61,49
61,8
В. Британија
GBP
75,53
75,91
76,29
Швајцарија
CHF
50,78
51,03
51,29
САД
USD
47,4
47,64
47,88
Маркетинг    Архива    За нас    Контакт   Rss
Вестите на интернет страницата на новинската агенција НЕТПРЕС може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од новинската интернет агенција НЕТПРЕС, или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
© Copyright Net Press 2012, Skopje, MACEDONIA
Правен застапник на Новинската интернет агенција Нетпрес е адвокатската канцеларија "Апостолски" од Скопје
тел./факс: +389 2 3110 617; +389 2 3109 684
www.apostolski.com.mk
developed by: web design studio: Meduim3