3/21/2018 4:01:20 PM
Почетна
Македонија
Политика
Економија
Крими хроника
Балкан
Свет
Живот
Анализи/Коментари/Ставови
Магазин
Секс
Спорт
верзија за мобилен уред
NetPress на Facebook

Васил Толевски член на Здружението на писатели на Србија

10.12.2013 - 09:28:59
Васил Толевски член на Здружението на писатели на Србија
Истакнатиот македонски сатиричар, Васил Толевски од Скопје, стана член на Здружението на писатели на Србија, кое го прими во своите редови на Годишната конференција, одржана во саботата, 7. декември во Белград. Предлогот за прием потекна од Секцијата на сатиричари  на ЗПС и Комисијата за прием на нови членови.

Од странските писатели, покрај Васил Толевски, примен е и Ганчо Савов од Софија (Бугарија).
Васил Толевски е познат на Балканот како врвен афористичар и автор на сатирични приказни, подготвувач на антологии на македонскиот, српскиот и балканскиот афоризам, уредник во хумористично-сатирични весници, преведувач, добитник на бројни книжевни награди и признанија во Македонија и земјите од регионот и уметник кој многу допринесува за зближување на сите балкански народи на полето на книжевноста и културата.
ж
Претседателот на Здружението на писатели на Србија, Радомир Андриќ, по овој повод му упати на Васил Толевски искрени честитки.

Во македонскиот хумор и сатира, Васил Толевски, е присутен повеќе од триесетина година. Започна како автор во весникот на студентската младина на Македонија,„Студентски збор”, а потоа стана и уредник во истиот весник. Беше и уредник во возонобовениот весник за хумор и сатира „Остен”, сé до неговото згаснување. Моментално е уредник на електронскиот весник, „Македонски остен”.

Во последната деценија, со својата плодна и макотрпна работа, ги скрши сите бариери на Балканот и се смета за човек кој го започна макотрпното поврзување на авторите од Балканот. Има објавено преку петнаесетина книги од областа на хуморот и сатирата, од кои доминантно место завземаат: „Антологијата на балканскиот афоризам” (во два тома) и „Бисери на балканскиот афоризам” (во три тома). Неговите афоризми се преведени н десетина јазици од светот. Добитник е на голем број награди од земјата и странство. Посебен куриозитет е што нашиот автор е прв добитник на наградите „Радое Домановиќ во Белград (Србија), „Златен круг” во Бјелина (БиХ), кои потоа стануваа традиционални. Тој е и првиот странски автор кој е примен за член на најголемата организација на афористичари БАК.

Минатиот месец неговата последна објавена книга „Библија за неверници” е отпечатена во Полска. За неговите афоризми од пред неколку дена заинтересираност покажаа и две издавачки куќи од Русија. Според изјавите на Васил Толевски негова најголема желба е да биде примен во Друштвото на писатели на Македонија. Со тоа неговиот творечки опус ќе биде заокружен, а тоа воедно ќе биде и најголемо признание за македонскиот хумор и сатира.
автор: Нетпрес
ФОТО: „Прозорецот на светот“ – светските чуда на едно место во Кина
10. 12.2013 - 12:08:57
категорија: МАГАЗИН
Божиќен концерт - музика на оргули за добротворни цели
10. 12.2013 - 10:29:03
категорија: МАГАЗИН
Васил Толевски член на Здружението на писатели на Србија
10. 12.2013 - 09:28:59
категорија: МАГАЗИН
Денеска ќе бидат прогласени најдобрите македонски сајтови
10. 12.2013 - 08:53:11
категорија: МАГАЗИН
Дневен хoроскоп (10.12.2013)
10. 12.2013 - 08:44:16
категорија: МАГАЗИН
Во Нетпрес кујната денеска плескавици со ајвар и овесни колачиња
10. 12.2013 - 08:41:33
категорија: МАГАЗИН
ВИДЕО: Мајли Сајрус навистина претера, му „тверкаше“ и на Дедо Мраз
09. 12.2013 - 22:11:09
категорија: МАГАЗИН
Хороскопските знаци и снежните лудории: ракот ужива под топло ќебе, лавот обожува да биде на снег, а водолиите сакаат снежни битки
09. 12.2013 - 14:05:06
категорија: МАГАЗИН
„Новогодишниот саем на книги“ на издавачката куќа “Феникс“
09. 12.2013 - 12:26:55
категорија: МАГАЗИН
ФОТО/ВИДЕО: Најголемата новогодишна елка во светот
09. 12.2013 - 11:38:59
категорија: МАГАЗИН
Претепан братот на Парис Хилтон, нападот го организирала Линдзи Лохан?
08. 12.2013 - 13:51:22
категорија: МАГАЗИН
ВИДЕО: Кога венчавката ќе се претвори во борба на суперхерои
08. 12.2013 - 10:44:17
категорија: МАГАЗИН
Фотографии на Фото клубот „Охрид“ во просториите на „Охридско лето“
08. 12.2013 - 10:12:52
категорија: МАГАЗИН
Пивото го продолжува животот, а кафето го скратува
07. 12.2013 - 14:25:42
категорија: МАГАЗИН
Избега слон од циркус во Рим
07. 12.2013 - 14:17:06
категорија: МАГАЗИН
Наташа Беквалац на чекор до анорексија
07. 12.2013 - 14:13:34
категорија: МАГАЗИН
Семејна љубов: Миранда Кер во кревет со своите мајка и баба
06. 12.2013 - 10:58:05
категорија: МАГАЗИН
Дневен хороскоп (06.12.2013)
06. 12.2013 - 08:41:41
категорија: МАГАЗИН
Петочко мени во кујната на Нетпрес: Паста со посен сос од соја и палачинки со банана
06. 12.2013 - 08:39:22
категорија: МАГАЗИН
Премиера на балетот „Корсар“, по 10 години се враќа на сцената на МОБ
05. 12.2013 - 17:34:32
категорија: МАГАЗИН
ФОТО: „Орхидеја која зрачи“ е бојата 2014 година
05. 12.2013 - 15:37:54
категорија: МАГАЗИН
Крушка под крушка паѓа: Хефнер му ги остави зајачиците во наследство на синот
05. 12.2013 - 14:40:05
категорија: МАГАЗИН
Филмски фонд додели грантови во вредност од шест илјади евра
05. 12.2013 - 13:25:52
категорија: МАГАЗИН
Изложба на слики од Павле Кузмановски
05. 12.2013 - 09:37:45
категорија: МАГАЗИН
Се вчитува...
Архива
Тема на денот
Најнови вести денес
Најчитани вести
Колумна
Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови
08. 12.2013 - 09:12:10
Ало, „Разбуди се“, ш’о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите...
Афоризам by Васил Толевски
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
НетПрес видео
Држава
Валута
Куповен
Среден
Продажен
ЕМУ
EUR
61,19
61,49
61,8
В. Британија
GBP
75,53
75,91
76,29
Швајцарија
CHF
50,78
51,03
51,29
САД
USD
47,4
47,64
47,88
Маркетинг    Архива    За нас    Контакт   Rss
Вестите на интернет страницата на новинската агенција НЕТПРЕС може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од новинската интернет агенција НЕТПРЕС, или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
© Copyright Net Press 2012, Skopje, MACEDONIA
Правен застапник на Новинската интернет агенција Нетпрес е адвокатската канцеларија "Апостолски" од Скопје
тел./факс: +389 2 3110 617; +389 2 3109 684
www.apostolski.com.mk
developed by: web design studio: Meduim3