3/21/2018 3:59:55 PM
Почетна
Македонија
Политика
Економија
Крими хроника
Балкан
Свет
Живот
Анализи/Коментари/Ставови
Магазин
Секс
Спорт
верзија за мобилен уред
NetPress на Facebook

Најскапите новогодишни аранжмани се распродадени

07.12.2013 - 14:05:24
Најскапите новогодишни аранжмани се распродадени
Мистичната Индија, Светата земја Израел, Париз градот на модата, љубовта и виното или традиционалните скијачки патеки во Австрија или соседна Бугарија се топ-дестинации кои веќе се распродадени за претстојните новогодишни и божикни празници. Туристичките работници се изненадени од невидениот интерес на Македонците за новите дестинации кои ги нудат, па уште на почеток на декември сè е распродадено. Дел од нив размислуваат и да ги продолжат празниците со нови тури, поради неочекуваниот интерес за овие места, пишува „Дневник“. 

Индија и Израел годинава се новото откритие на Македонците со подлабок џеб и за љубителите на мистиката и за нив се бара место повеќе. За другите дестинации, цените се непроменети од претходните години, од 90 евра за пречек на Новата година во поблиските метрополи, до 1.500 евра за повеќедневни тури до Малдиви, Тајланд или Бали, Индија, Израел, Кина.

Туристичките работници велат дека годинава работат со полна пареа и дека аранжманите ги продале како алва, особено оние посолените.

„Оваа година понудата за пречек на новогодишните празници е најбогата. Интересно е дека уште на почеток на декември се наполнија сите групи, останаа само неколку места и тоа за европските дестинации. Имаме програма за Индија, Израел, Дубаи, Барселона, Истанбул, Софија, Атина, Париз. Сите се пополнети. Имаме и домашни дестинации како Берово каде што се останати само уште неколку места. Најголем интерес има за програмата за Израел и Индија. Цените се движат од 89 евра за најблиските тури со полупансион и обезбеден превоз, а најскапа е Индија која чини 1.490 евра за полупансион со 9 ноќевања, Израел чини 1.150 евра полупансион со 6 ноќевања. Дефинитивно најбарана е Индија. Се покажува дека Македонците сакаат топли дестинации за да избегаат од студот. Годинава бележиме зголемена побарувачка, можам да кажам и за 100 проценти во однос на претходните години“, вели, за весникот, Никола Голубов од туристичката агенција „Аурора“.

Тој потенцира и дека љубителите на снегот веќе резервираат за Боровец и за Банско во Бугарија, кои се најбарани. Интерес има и за Копаоник во Србија и за австриските скијачки центри.

И другите агенции со кои контактиравме потврдуваат дека најскапите аранжмани се веќе распродадени. Попроблематични се традиционалните и поевтини понуди.

„Најскапите дестинации се веќе распродадени, на пример Париз кој се нуди за 500 евра со 5 ноќевања со појадок, се продаваат аранжманите и за Бугарија. Банско и Боровец се речиси пополнети за една смена. Многу барани се индивидуалните патувања како Дубаи, Малдиви, Тајланд, Бали, но тие освен за Нова година ги организираме и во останатите месеци. Сж уште не се пополнети поевтините аранжмани. Има интерес, но не е како минатите години. Но, тоа не значи дека нема да се продадат. Сж уште е рано и нашиот народ секогаш чека последен момент за да уплати“, велат, за „Дневник“, во туристичката агенција „Фибула“.

И додека дел од Македонците наголемо ги подготвуваат куферите за пречекот на најлудата ноќ во светот, останатите ќе мора да почекаат уште неколку дена бидејќи најголем дел од рестораните сè уште не ги објавиле менијата за пречекот на Нова година.
автор: Нетпрес
Владина делегација на инвестициски форум во Милано
10. 12.2013 - 15:12:12
категорија: ЕКОНОМИЈА
Намален откупот и продажбата на земјоделски производи во октомври
10. 12.2013 - 12:51:14
категорија: ЕКОНОМИЈА
Пониски трошоците за живот во ноември
10. 12.2013 - 12:44:05
категорија: ЕКОНОМИЈА
Избрани останатите членовина БД и потпретседатели на BEREC
10. 12.2013 - 12:09:52
категорија: ЕКОНОМИЈА
Италијанската „Дф Лабс“, заинтересирана за инвестирање во Македонија, се запознава со капацитетите
10. 12.2013 - 11:40:32
категорија: ЕКОНОМИЈА
Комплетен пакет од „Близу“ за новогодишните празници
10. 12.2013 - 11:27:37
категорија: ЕКОНОМИЈА
Едно лице купува и по четири стана во висококатниците „Џевахир скај сити“
10. 12.2013 - 09:52:40
категорија: ЕКОНОМИЈА
Не фрлајте ги сметките, чувајте ги и по 10 години
10. 12.2013 - 09:39:53
категорија: ЕКОНОМИЈА
Емилија Зографска добитничка на PRO.PR Awards 2014
10. 12.2013 - 09:20:25
категорија: ЕКОНОМИЈА
Две италијански компании сериозно заинтересирани за инвестирање во Македониија
09. 12.2013 - 15:34:39
категорија: ЕКОНОМИЈА
Ставрески: Сите бараат фискални сметки
09. 12.2013 - 14:41:25
категорија: ЕКОНОМИЈА
Италијанските бизнисмени се запознаа со можностите за инвестирање во Македонија
09. 12.2013 - 14:28:19
категорија: ЕКОНОМИЈА
Ставрески: Македонија ќе продолжи со реализацијата на Јужен тек
09. 12.2013 - 13:59:30
категорија: ЕКОНОМИЈА
Ставрески во Кочани пушти во употреба две и најави асфалтирање на уште шест улици
09. 12.2013 - 13:44:17
категорија: ЕКОНОМИЈА
Најскапите новогодишни аранжмани се распродадени
07. 12.2013 - 14:05:24
категорија: ЕКОНОМИЈА
Буџетот за 2014-та на седница пред Собранието на 16-ти декември
07. 12.2013 - 09:57:41
категорија: ЕКОНОМИЈА
Како помина месец ноември за Македонската берза?
06. 12.2013 - 14:18:35
категорија: ЕКОНОМИЈА
Компании од Источна Европа пројавија интерес за инвестирање во државата
06. 12.2013 - 13:46:58
категорија: ЕКОНОМИЈА
Инвеститори од Дубаи ќе вложат пет милиони евра и ќе вработат 100 лица
06. 12.2013 - 13:36:16
категорија: ЕКОНОМИЈА
Израелска компанија заинтересирана за вложување во земјоделскиот сектор
06. 12.2013 - 12:58:39
категорија: ЕКОНОМИЈА
Новогодишен подарок: HBO и HBO Comedy бесплатно за корисниците на Boom TV
06. 12.2013 - 12:56:57
категорија: ЕКОНОМИЈА
Девизните резерви пораснаа за 25,6 милиони евра
06. 12.2013 - 12:04:37
категорија: ЕКОНОМИЈА
Груевски: Македонија има добра бизнис клима потврдена од меѓународните организации
06. 12.2013 - 11:25:44
категорија: ЕКОНОМИЈА
Турските туристи заинтересирани за патување во Македонија
06. 12.2013 - 10:38:44
категорија: ЕКОНОМИЈА
Се вчитува...
Архива
Тема на денот
Најнови вести денес
Најчитани вести
Колумна
Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови
08. 12.2013 - 09:12:10
Ало, „Разбуди се“, ш’о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите...
Афоризам by Васил Толевски
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
НетПрес видео
Држава
Валута
Куповен
Среден
Продажен
ЕМУ
EUR
61,19
61,49
61,8
В. Британија
GBP
75,53
75,91
76,29
Швајцарија
CHF
50,78
51,03
51,29
САД
USD
47,4
47,64
47,88
Маркетинг    Архива    За нас    Контакт   Rss
Вестите на интернет страницата на новинската агенција НЕТПРЕС може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од новинската интернет агенција НЕТПРЕС, или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
© Copyright Net Press 2012, Skopje, MACEDONIA
Правен застапник на Новинската интернет агенција Нетпрес е адвокатската канцеларија "Апостолски" од Скопје
тел./факс: +389 2 3110 617; +389 2 3109 684
www.apostolski.com.mk
developed by: web design studio: Meduim3