3/21/2018 4:00:39 PM
Почетна
Македонија
Политика
Економија
Крими хроника
Балкан
Свет
Живот
Анализи/Коментари/Ставови
Магазин
Секс
Спорт
верзија за мобилен уред
NetPress на Facebook

Компании од Источна Европа пројавија интерес за инвестирање во државата

06.12.2013 - 13:46:58
Компании од Источна Европа пројавија интерес за инвестирање во државата
Фото: МИА

На Бизнис форумот организиран од страна на Министерот за странски инвестиции, Бил Павлески и Европската стопанска комора на Централна и Источна Европа, учествуваа над 40 компании од девет земји. Некои од нив, пројавиле сериозен интерес за инвестирање во земјата. 

„Фактот дека директно не посетуваат странски компании и тоа не во мал број туку над 20-на кои ја разгледаа Слободната економска зона и имаа разговори со владини претставници, ја потврдува тезата дека Македонија станува атрактивна економска дестинација. Сите активности ќе продолжат, бидејќи целта е подобар економски развој и зголемување на стандардот,“ изјави вицепремиерот за економски прашања, Владимир Пешевски.

Тој истакна дека ако се случи нешто конкретно, ќе остават компаниите сами да објават за нивните инвестции.

„Разговаравме со повеќе од нив, мислам дека ќе има конкретни резултати,“ подвлече Пешевски.

Министерот за странски инвестиции, Бил Павлески потенцираше дека со неколку компании од Унагрија и другите Источно-европски земји, повеќе од една година се во контакт. Со некои од нив, се во подлабока фаза на преговори и истите имаат интерес да инвестираат тука во Македонија.

„Компаниите од Источна и Централна Европа бараат нови локации за диверзификација на својот бизнис и секако бараат локации кои нудат поволни услови, а Македонија е една од нив. Затоа овој бизнис форум се случува овде со голем број заинтересирани компании.Нудиме солидна обрзовна структура на работна сила која е доста потребна за овие компании,“ изјави Павлески.

Микеле Орзан од Европската стопанска комора истакна дека компаниите се заинтересирани за инвестиција во секторите одржлива енергија, градежништво и услужен сектор.Тој изрази и задоволството од соработката со македонската влада како и можностите во однос на одржливиот развој.

„Ние ги чепнавме вашите надлежни да стават поголем акцент на одржливиот развој во овој момент. Бизнис секторот сме подготвени да дадеме свој придонес кон развојот на одржливиот сектор. Нашите членови се позитивно изненадени од развојот на настаните што се случуваат во Македонија и напредокот кој е постигнат во изминатиов период.Позитивни сме изненадени и од фид-бекот кој го добиваме од владините претставници и се на наше располагање 24 часа дневно,“ изјави Орзан.

автор: Нетпрес/Силвана С.
Владина делегација на инвестициски форум во Милано
10. 12.2013 - 15:12:12
категорија: ЕКОНОМИЈА
Намален откупот и продажбата на земјоделски производи во октомври
10. 12.2013 - 12:51:14
категорија: ЕКОНОМИЈА
Пониски трошоците за живот во ноември
10. 12.2013 - 12:44:05
категорија: ЕКОНОМИЈА
Избрани останатите членовина БД и потпретседатели на BEREC
10. 12.2013 - 12:09:52
категорија: ЕКОНОМИЈА
Италијанската „Дф Лабс“, заинтересирана за инвестирање во Македонија, се запознава со капацитетите
10. 12.2013 - 11:40:32
категорија: ЕКОНОМИЈА
Комплетен пакет од „Близу“ за новогодишните празници
10. 12.2013 - 11:27:37
категорија: ЕКОНОМИЈА
Едно лице купува и по четири стана во висококатниците „Џевахир скај сити“
10. 12.2013 - 09:52:40
категорија: ЕКОНОМИЈА
Не фрлајте ги сметките, чувајте ги и по 10 години
10. 12.2013 - 09:39:53
категорија: ЕКОНОМИЈА
Емилија Зографска добитничка на PRO.PR Awards 2014
10. 12.2013 - 09:20:25
категорија: ЕКОНОМИЈА
Две италијански компании сериозно заинтересирани за инвестирање во Македониија
09. 12.2013 - 15:34:39
категорија: ЕКОНОМИЈА
Ставрески: Сите бараат фискални сметки
09. 12.2013 - 14:41:25
категорија: ЕКОНОМИЈА
Италијанските бизнисмени се запознаа со можностите за инвестирање во Македонија
09. 12.2013 - 14:28:19
категорија: ЕКОНОМИЈА
Ставрески: Македонија ќе продолжи со реализацијата на Јужен тек
09. 12.2013 - 13:59:30
категорија: ЕКОНОМИЈА
Ставрески во Кочани пушти во употреба две и најави асфалтирање на уште шест улици
09. 12.2013 - 13:44:17
категорија: ЕКОНОМИЈА
Најскапите новогодишни аранжмани се распродадени
07. 12.2013 - 14:05:24
категорија: ЕКОНОМИЈА
Буџетот за 2014-та на седница пред Собранието на 16-ти декември
07. 12.2013 - 09:57:41
категорија: ЕКОНОМИЈА
Како помина месец ноември за Македонската берза?
06. 12.2013 - 14:18:35
категорија: ЕКОНОМИЈА
Компании од Источна Европа пројавија интерес за инвестирање во државата
06. 12.2013 - 13:46:58
категорија: ЕКОНОМИЈА
Инвеститори од Дубаи ќе вложат пет милиони евра и ќе вработат 100 лица
06. 12.2013 - 13:36:16
категорија: ЕКОНОМИЈА
Израелска компанија заинтересирана за вложување во земјоделскиот сектор
06. 12.2013 - 12:58:39
категорија: ЕКОНОМИЈА
Новогодишен подарок: HBO и HBO Comedy бесплатно за корисниците на Boom TV
06. 12.2013 - 12:56:57
категорија: ЕКОНОМИЈА
Девизните резерви пораснаа за 25,6 милиони евра
06. 12.2013 - 12:04:37
категорија: ЕКОНОМИЈА
Груевски: Македонија има добра бизнис клима потврдена од меѓународните организации
06. 12.2013 - 11:25:44
категорија: ЕКОНОМИЈА
Турските туристи заинтересирани за патување во Македонија
06. 12.2013 - 10:38:44
категорија: ЕКОНОМИЈА
Се вчитува...
Архива
Тема на денот
Најнови вести денес
Најчитани вести
Колумна
Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови
08. 12.2013 - 09:12:10
Ало, „Разбуди се“, ш’о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите...
Афоризам by Васил Толевски
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
НетПрес видео
Држава
Валута
Куповен
Среден
Продажен
ЕМУ
EUR
61,19
61,49
61,8
В. Британија
GBP
75,53
75,91
76,29
Швајцарија
CHF
50,78
51,03
51,29
САД
USD
47,4
47,64
47,88
Маркетинг    Архива    За нас    Контакт   Rss
Вестите на интернет страницата на новинската агенција НЕТПРЕС може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од новинската интернет агенција НЕТПРЕС, или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
© Copyright Net Press 2012, Skopje, MACEDONIA
Правен застапник на Новинската интернет агенција Нетпрес е адвокатската канцеларија "Апостолски" од Скопје
тел./факс: +389 2 3110 617; +389 2 3109 684
www.apostolski.com.mk
developed by: web design studio: Meduim3