3/21/2018 3:59:32 PM
Почетна
Македонија
Политика
Економија
Крими хроника
Балкан
Свет
Живот
Анализи/Коментари/Ставови
Магазин
Секс
Спорт
верзија за мобилен уред
NetPress на Facebook

Груевски: Македонија има добра бизнис клима потврдена од меѓународните организации

06.12.2013 - 11:25:44
Груевски: Македонија има добра бизнис клима потврдена од меѓународните организации
Премиерот Никола Груевски ги претстави условите за инвестирање во Македонија пред повеќе од 40 претставници на компании присутни на денешниот бизнис форум во организација на министерот за привлекување странски инвестиции Бил Павлевски и Европската стопанска комора на Централна и Источна Европа.

Тој им порача дека во Македонија ќе најдат интересни услови за правење бизнис.

„Македонија има добра бизнис клима потврдена од меѓународните организации.Според Светска банка односно Дуинг Бизнис ние сме на високо 25-то место од 180 држави, на Форбс листата скокнавме од 82 на 37 место.На Транспаренси интернешнл имаме скок од 38 места“, изјави премиерот и додаде дека Македонија е стигната до овој степен преку крупните реформи кои што се направени изминативе неколку години. Како резултат на тоа е привлекување на значајни инвеститори од светот. 

Како крупна реформа ја спомена Регулаторната гилотина во рамките на која се укинаа, поевтинија неколку илјади бирократски процедури, а со тоа се подобрија законите и условите за инвестирање. 

„Македонија е позната по најниските трошоци за правење бизнис во Европа. Овде би ги споменал нискиот данок на профит од 10 отсто“, изјави премиерот за поволната даночна политика која што ја води државата. 

Тој се осврна и на ниското задолжување како земја, ниската инфлација и стабилната валута. Како значаен сегмент за инвестирање во земјава го потенцираше формирањето на слободните економски зони, за кои што до 2015 година најави дека ќе бидат 14 на број. Дотогаш ќе се изградат уште осум нови. 

Поволностите од градење на фабрики во овие зони се тоа што првите 10 години инвеститорите се ослободени од плаќање на данок на профит и персонален данок на доход. За репроматеријалите и суровините што се увезуваат за производство на производи кои се извезуваат, не се плаќа ДДВ. Во овие зони инвеститорите има пристап до целосно изградена инфраструктура.

Освен ниските трошоци за бизнис, премиерот изјави, дека во Македонија има образувана работна сила бидејќи Владата во последните неколку години спроведе голем број реформи во образованието.

Како знак дека се на вистинскиот пат да инвестираат во Македонија, Груевски пред бизнисмените го истакна и фактот што некои од странските компании реинвестираа односно отворија и втора фабрика.
автор: Нетпрес/Силвана С.
Владина делегација на инвестициски форум во Милано
10. 12.2013 - 15:12:12
категорија: ЕКОНОМИЈА
Намален откупот и продажбата на земјоделски производи во октомври
10. 12.2013 - 12:51:14
категорија: ЕКОНОМИЈА
Пониски трошоците за живот во ноември
10. 12.2013 - 12:44:05
категорија: ЕКОНОМИЈА
Избрани останатите членовина БД и потпретседатели на BEREC
10. 12.2013 - 12:09:52
категорија: ЕКОНОМИЈА
Италијанската „Дф Лабс“, заинтересирана за инвестирање во Македонија, се запознава со капацитетите
10. 12.2013 - 11:40:32
категорија: ЕКОНОМИЈА
Комплетен пакет од „Близу“ за новогодишните празници
10. 12.2013 - 11:27:37
категорија: ЕКОНОМИЈА
Едно лице купува и по четири стана во висококатниците „Џевахир скај сити“
10. 12.2013 - 09:52:40
категорија: ЕКОНОМИЈА
Не фрлајте ги сметките, чувајте ги и по 10 години
10. 12.2013 - 09:39:53
категорија: ЕКОНОМИЈА
Емилија Зографска добитничка на PRO.PR Awards 2014
10. 12.2013 - 09:20:25
категорија: ЕКОНОМИЈА
Две италијански компании сериозно заинтересирани за инвестирање во Македониија
09. 12.2013 - 15:34:39
категорија: ЕКОНОМИЈА
Ставрески: Сите бараат фискални сметки
09. 12.2013 - 14:41:25
категорија: ЕКОНОМИЈА
Италијанските бизнисмени се запознаа со можностите за инвестирање во Македонија
09. 12.2013 - 14:28:19
категорија: ЕКОНОМИЈА
Ставрески: Македонија ќе продолжи со реализацијата на Јужен тек
09. 12.2013 - 13:59:30
категорија: ЕКОНОМИЈА
Ставрески во Кочани пушти во употреба две и најави асфалтирање на уште шест улици
09. 12.2013 - 13:44:17
категорија: ЕКОНОМИЈА
Најскапите новогодишни аранжмани се распродадени
07. 12.2013 - 14:05:24
категорија: ЕКОНОМИЈА
Буџетот за 2014-та на седница пред Собранието на 16-ти декември
07. 12.2013 - 09:57:41
категорија: ЕКОНОМИЈА
Како помина месец ноември за Македонската берза?
06. 12.2013 - 14:18:35
категорија: ЕКОНОМИЈА
Компании од Источна Европа пројавија интерес за инвестирање во државата
06. 12.2013 - 13:46:58
категорија: ЕКОНОМИЈА
Инвеститори од Дубаи ќе вложат пет милиони евра и ќе вработат 100 лица
06. 12.2013 - 13:36:16
категорија: ЕКОНОМИЈА
Израелска компанија заинтересирана за вложување во земјоделскиот сектор
06. 12.2013 - 12:58:39
категорија: ЕКОНОМИЈА
Новогодишен подарок: HBO и HBO Comedy бесплатно за корисниците на Boom TV
06. 12.2013 - 12:56:57
категорија: ЕКОНОМИЈА
Девизните резерви пораснаа за 25,6 милиони евра
06. 12.2013 - 12:04:37
категорија: ЕКОНОМИЈА
Груевски: Македонија има добра бизнис клима потврдена од меѓународните организации
06. 12.2013 - 11:25:44
категорија: ЕКОНОМИЈА
Турските туристи заинтересирани за патување во Македонија
06. 12.2013 - 10:38:44
категорија: ЕКОНОМИЈА
Се вчитува...
Архива
Тема на денот
Најнови вести денес
Најчитани вести
Колумна
Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови
08. 12.2013 - 09:12:10
Ало, „Разбуди се“, ш’о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите...
Афоризам by Васил Толевски
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
НетПрес видео
Држава
Валута
Куповен
Среден
Продажен
ЕМУ
EUR
61,19
61,49
61,8
В. Британија
GBP
75,53
75,91
76,29
Швајцарија
CHF
50,78
51,03
51,29
САД
USD
47,4
47,64
47,88
Маркетинг    Архива    За нас    Контакт   Rss
Вестите на интернет страницата на новинската агенција НЕТПРЕС може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од новинската интернет агенција НЕТПРЕС, или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
© Copyright Net Press 2012, Skopje, MACEDONIA
Правен застапник на Новинската интернет агенција Нетпрес е адвокатската канцеларија "Апостолски" од Скопје
тел./факс: +389 2 3110 617; +389 2 3109 684
www.apostolski.com.mk
developed by: web design studio: Meduim3