1/16/2018 8:27:31 AM
Почетна
Македонија
Политика
Економија
Крими хроника
Балкан
Свет
Живот
Анализи/Коментари/Ставови
Магазин
Секс
Спорт
верзија за мобилен уред
NetPress на Facebook

Се одржа крос кантри-трчање на Градската плажа во Скопје

11.08.2012 - 15:07:17
Се одржа крос кантри-трчање на Градската плажа во Скопје
Натпреварот во крос- кантри трчање на 5 километри во машка и на 3 километри во женска конкуренција беше отворен денес на Градската плажа на кејот на реката Вардар кај Воениот стадион од на министерот за одбрана на Република Македонија, Фатмир Бесими, и началникот на Генералштабот на АРМ, генерал-мајор Горанчо Котески.

На кросот кој се одржува по повод 18-ти Август – Денот на АРМ и јубилејот од ,,20 години АРМ“, покрај министерот за одбрана Бесими и НГШ Котески, учество земаа и  натпреварувачи од сите единици на АРМ. 

Во поединечна женска конкуренција во крос-кантри трчање на 3 километри прво место го освои професионален војник Верица Параскова од баталјонот Воена полиција односно Здружената оперативна команда(ЗОК), второ место освои постар водник Ирена Лекоска од Полкот за специјални операции(ПСО) и трето место освои водник Весна Трајковска, исто така од ПСо.

Во поединечна машка конкуренција во крос-кантри трчање на 5 километри првото и второто место го освоија припадници на ПСО, односно капетан Игор Јакимовски, и професионален војник Игор Цветановски, додека третото место му припадна на професионалниот војник Добре Кузмановски од ЗОК.


Освен натпреварувачите од единиците на АРМ, на натпреварот учествуваа и одбранбеното аташе на САД, Џефри Предмор, кој го освои 24-тото место, со неговите тројца синови, од кои едниот го освои 14-то место, а другиот 55тото место и одбранбеното аташе на Србија, Жељко Симиќ, кој освои 44-то место.

По истиот повод, денеска беше одржан и натпревар во планинско трчање на 12 километри, со старт на магистралниот пат Кичево - Охрид (на патот за Славеј Планина), а целта беше кај споменикот на Славеј Планина. Натпреварот во планинско трчање го отвори Заменикот на НГШ на АРМ генерал-мајор Насер Сејдини, а учествуваа припадници на АРМ од сите единици. 

автор: Нетпрес
Македонците, заедно со Русите и Украинците, најчести посетители и потрошувачи во Солун
10. 12.2013 - 16:01:32
категорија: МАКЕДОНИЈА
Училишно советувања за ученици кои имаат многу изостанoци или слаб успех
10. 12.2013 - 14:13:04
категорија: МАКЕДОНИЈА
ВИДЕО: „Прекрасна Македонија“ сведок за природните убавини, богатата традиција и историја
10. 12.2013 - 13:50:48
категорија: МАКЕДОНИЈА
Груевски: Евроинтеграцијата најважен национален приоритет и стратешка цел на Македонија
10. 12.2013 - 13:01:54
категорија: МАКЕДОНИЈА
Студено и суво време до четврток, потоа благ пораст на температурите
10. 12.2013 - 12:58:43
категорија: МАКЕДОНИЈА
Може ли Солунското пристаниште без македонските компании?
10. 12.2013 - 12:40:04
категорија: МАКЕДОНИЈА
Археолошки истражувања на неолитската населба Кременица во преспанскиот регион
10. 12.2013 - 12:30:58
категорија: МАКЕДОНИЈА
Започна новогодишното украсување на Кисела Вода
10. 12.2013 - 11:22:14
категорија: МАКЕДОНИЈА
Владата ќе постави црвен тепих за граѓаните
10. 12.2013 - 09:51:03
категорија: МАКЕДОНИЈА
ОМД: Се’ уште се кршат човековите права на Македонците
10. 12.2013 - 09:09:31
категорија: МАКЕДОНИЈА
Силен земјотрес го потресе Валандово
10. 12.2013 - 08:38:21
категорија: МАКЕДОНИЈА
Ставрески на средби со бизнимените од Струмица и Радовиш
10. 12.2013 - 08:23:44
категорија: МАКЕДОНИЈА
Трајановски на средба со градоначалникот на Солун
10. 12.2013 - 08:21:07
категорија: МАКЕДОНИЈА
Дожд и снег денеска, температурата до деветиот степен
10. 12.2013 - 08:13:50
категорија: МАКЕДОНИЈА
Тековен сообраќај по суви коловози
10. 12.2013 - 08:12:06
категорија: МАКЕДОНИЈА
УНЕСКО во проверка на заштитата на природното и културното богатство во Охрид
09. 12.2013 - 21:38:59
категорија: МАКЕДОНИЈА
Возете внимателно! Можна е појава на голомразица
09. 12.2013 - 18:30:31
категорија: МАКЕДОНИЈА
Македонија доби позитивни оценки од Светска банка: Прва во регионот и брзо напредува
09. 12.2013 - 14:49:36
категорија: МАКЕДОНИЈА
Следната година има 27 неработни денови
09. 12.2013 - 14:23:05
категорија: МАКЕДОНИЈА
При крај е изградбата на паркинг кај манастирот „Свети Пантелејмон”
09. 12.2013 - 13:25:28
категорија: МАКЕДОНИЈА
Груевски се сретна со Херман ван Ромпуј: Ја претставивме вистинската слика за Македонија
09. 12.2013 - 13:00:48
категорија: МАКЕДОНИЈА
Дипломатските активности на премиерот Груевски ги загрижуваат Грците
09. 12.2013 - 12:24:16
категорија: МАКЕДОНИЈА
Врачени највисоките општински награди и признанија на Охрид
09. 12.2013 - 11:57:23
категорија: МАКЕДОНИЈА
Порталите блиски до опозицијата веќе не знаат што прават!
09. 12.2013 - 11:50:11
категорија: МАКЕДОНИЈА
Се вчитува...
Архива
Тема на денот
Најнови вести денес
Најчитани вести
Колумна
Напаѓачите на споменикот на цар Душан се со заробени умови
08. 12.2013 - 09:12:10
Ало, „Разбуди се“, ш’о правиме сега, ги разбудивте фашистите! А вам топло ви препорачувам да осознаете за да научите...
Афоризам by Васил Толевски
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
Поголемиот дел од народот е задоволен! Не е мала работа во оваква џунгла да се остане жив!?
НетПрес видео
Држава
Валута
Куповен
Среден
Продажен
ЕМУ
EUR
61,19
61,49
61,8
В. Британија
GBP
75,53
75,91
76,29
Швајцарија
CHF
50,78
51,03
51,29
САД
USD
47,4
47,64
47,88
Маркетинг    Архива    За нас    Контакт   Rss
Вестите на интернет страницата на новинската агенција НЕТПРЕС може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од новинската интернет агенција НЕТПРЕС, или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите.
© Copyright Net Press 2012, Skopje, MACEDONIA
Правен застапник на Новинската интернет агенција Нетпрес е адвокатската канцеларија "Апостолски" од Скопје
тел./факс: +389 2 3110 617; +389 2 3109 684
www.apostolski.com.mk
developed by: web design studio: Meduim3